in

Jó hír – Észak-Macedónia választott: visszatér a jobboldal

A nemzeti ellenzék női államfővel az élen térhet vissza a hatalomba.

Nagy győzelmet aratott a nemzeti VMRO-DPMNE szerdán, az észak-macedóniai elnök- és parlamenti választásokon – számolt be az Euractiv.

 

„Macedónia kedves lakói… sikerült. Macedónia győzött. Ez történelmi győzelem a népünk számára” – mondta Hristijan Mickoski, a győztes párt vezetője, a zuhogó esőben összegyűlt támogatóknak.

A szavazatok 72%-os feldolgozottságánál a választási bizottság adatai azt mutatták, hogy a jobboldal elvitte a szavazatok 42%-át,

míg a kormányon levő balközép párt, az SDSM mindössze a voksok 14%-át szerezte meg. A kormánypárt elismerte a vereséget.

„Az eredmény csalódást jelent, és ez egy nagy pofon az SDSM-nek” – mondta Dimitar Kovacevski, a párt vezetője, aki hozzátette: a vereség után át kell szervezni a pártot.

Mit jelent a győzelem?
Az Euractiv elemzése szerint nagy kérdés: az új kormány beiktatása milyen hatással lesz a balkáni ország uniós csatlakozásához. Az ország tárgyalásai Brüsszellel 2005-ben kezdődtek, azonban a korrupció és a lassú fejlődés akadályozza a folyamatot.

A nemzeti jobboldal vezetője nem hajlandó az ország új nevét, az „Észak-Macedóniát” használni.

A névváltoztatás Görögország kérésére történt 2018-ban, és ez volt a feltétele az ország NATO csatlakozásának.

A jobboldal kemény álláspontot képvisel Bulgáriával szemben is, amely vitába keveredett a macedónokkal, mert szeretné, ha az ország az alkotmányában elismerné a bolgár kisebbséget. A kormánypárt előkészítette a módosításokat, azonban a jobboldal azok elvetése mellett kampányolt.

Női elnök
A VMRO-DPMNE elnökjelöltje, Gordana Siljanovska-Davkova egyetemi tanár is győzött a választáson.

„Azt kérdeztem magamtól, miért érdemeltem ki ezt a megtiszteltetést? Ez felbecsülhetetlen jutalom számomra, és hatalmas felelősség” – mondta a professzor, aki az ország első női elnöke lesz.

Az ellenzéknek koalíciós megállapodásokat kell kötnie ahhoz, hogy működő többsége legyen a parlamentben.

Az Euractivnak nyilatkozó szakértők szerint az új kormány nem fogja segíteni az uniós csatlakozás folyamatát.

Az albánok helyzete
Az 1,8 millió lakossal rendelkező ország negyede albán származású. A jobboldal a kampány során keményen támadta a legnagyobb albán pártot, a DUI-t. 2001-ben a DUI vezére, Ali Ahmeti fegyveres felkelést vezetett a kormány ellen, és a NATO beavatkozására volt szükség, hogy ne törjön ki polgárháború.

Észak-Macedónia az elmúlt években az egyik leglassabban fejlődő balkáni ország volt: magas a környezetszennyezés, kevés a munka és nagy a korrupció. Sokan bíznak benne, hogy az új kormány javítani fog a helyzeten.

 

 

(Mandi)

 

 




 

 

 

 

LEGYÉL NAPRAKÉSZ!

Hargitai Miklós a Népszavában rekordot állított fel! Egyetlen igaz mondata nem volt! Íme

Poloska Peti megfenyegette Gulyás Gergelyt: még nem késő kiszállni és otthagyni a maffiát