Nem csak baloldali műfaj az újságírás
Egyoldalú álláspontot fejtett ki az újságírásról Hargitai Miklós, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke az Echo TV egyik műsorában, ahol baloldali műfajnak nevezte az újságírást. A Magyar Időknek nyilatkozó főszerkesztők és újságíró-szervezetek vezetői ettől eltérő véleményt fogalmaztak meg, köztük a balliberális oldal egyes képviselői is.
– Az újságírás műfaja abban az értelemben mindig baloldali, hogy a kisember nézőpontját közvetíti – fogalmazott a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke az Echo TV Informátor nevű műsorának pénteki adásában.
Hargitai Miklós (képünkön) hozzátette: az újságírás intézménye is baloldali módon jött létre, leszámítva azokat az orgánumokat, amelyeket nagytőkések vagy uralkodók alapítottak.
Fotó: MTI/Mohai Balázs
Ezzel kapcsolatban Szikora József, a Magyar Katolikus Újságírók Szövetségének elnöke elmondta: bárkinek, aki ilyen felületesen informálódik, ellenpéldaként tanulmányozásra ajánlja a katolikus újságírásnak a XIX. század második, illetve a múlt század első felében tapasztalt reneszánszát. Bár, folytatta, a keresztény polgári értékrendet képviselő katolikus sajtó nem felel meg Hargitai kritériumainak, mégis mélyrehatóan befolyásolta a közéletet.
Novotny Zoltán a Magyar Időknek elmondta: az általa vezetett Protestáns Újságírók Szövetsége nem politikai szervezet, a protestáns értékek nem írhatók le a bal- és jobboldal értelmezési mezőjében. Hozzátette: a jó újságírásnak nincs színe, az objektivitásnak kellene mércéül és viszonyítási pontként szolgálnia a sajtó számára.
A baloldali sajtó képviselői közül többen nem kívántak nyilatkozni Hargitai kijelentésével kapcsolatban. Tóth-Szenesi Attila, az Index főszerkesztője a Magyar Időknek annyit mondott, hogy nincs véleménye erről a kérdésről, nem is érdekli.
A MÚOSZ-elnök megkeresésünkre azt válaszolta, be fogja perelni az Echo Televíziót, mert szerinte összeollózták szavait (Hargitai kijelentései összefüggően, vágás nélkül hangzottak el – a szerk.).
– A kisember gondjait jobboldali lap is megjelenítheti hitelesen, ez annak kérdése, hogy van-e a társadalmi felelősség, kimondandó igazság és követendő erkölcs. A New York Timest kiadó Sulzberger család érdekei például hosszú távon egybeesnek a társadalom érdekeivel. Ez persze nálunk egészen másként van, a hazai jobboldali sajtónak nincs sok köze a klasszikus magántulajdonhoz – fogalmazott a Magyar Időknek Kovács Zoltán, az Élet és Irodalom főszerkesztője.
Hargitai állítására válaszképpen Németh Szilárd, az ATV hírigazgatója hangsúlyozta: az újságírás nem csak a baloldalhoz kötött műfaj, a kisembereket mindegyik oldal képviselheti.
(Kárpáti András, magyaridok.hu)