in ,

Hoppá! Magyarországon jobban bíznak a kormányban, mint Szlovákiában vagy Romániában

Beszédes számok

Szlovákiában (73 százalék) és Romániá­ban (83 százalék) a legelégedetlenebb a lakosság a saját kormánya munkájával, míg Szerbiában és Magyarországon értékelik a leginkább az ország vezetésének teljesítményét – derül ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából, amely Magyarországon és a környező országokban készült.

Békeidőben is, de különösen nemzetközi konfliktusokkal terhelt időszakban a belpolitikai stabilitás és a kormányba vetett bizalom olyan érték, amelyet nem minden ország vallhat magáénak – emelik ki az elemzők. Mint írják: napjainkban az elhúzódó orosz–ukrán háború folyamatos kihívások elé állítja szinte a teljes világot, a közép-európai régió országainak azonban még jelentősebb nehézségekkel kell szembenézniük. Az energiaválság, a háborús infláció és a fegyveres konfliktus okozta biztonsági kihívások miatt még inkább fontossá vált, hogy az aktuális kormány stabil, tevékenysége pedig elfogadott legyen. Körbetekintve a környező országokban, változatos kép rajzolódik ki a lakosság véleménye kapcsán.

A Nézőpont Intézet a nyári hónapokban végzett kutatása szerint a régió országai közül a románok és a szlovákok a legelégedetlenebbek kormányuk teljesítményével.

 

Magyarországon jobban bíznak a kormányban, mint Szlovákiában vagy Romániában

 

Kormányváltó hangulat Szlovákiában

A kormányválság után és előre hozott választás előtt álló Szlovákiában kormányváltó hangulat uralkodik, hiszen tíz megkérdezettből heten fejezték ki nemtetszésüket saját országuk vezetésének teljesítményéről, és mindössze 22 százalékra tehető az elégedettek aránya.

A szeptember 30-i választások tétje ezért a kormányváltáson túl az, hogy a felvidéki magyar párt bejut-e a szomszédos ország parlamentjébe, és ezzel lehet-e a mérleg nyelve, azaz kormányzati tényező.

 

Romániában nem a kormány a legstabilabb intézmény

Romániában a felmérés szerint még lesújtóbb a helyzet. Az ott megkérdezettek mindössze 16 százaléka nyilatkozott pozitívan a kabinet működéséről, míg 83 százalék inkább az elégedetlenségének adott hangot, bár az kétségtelen tény, hogy a félelnöki rendszerben, ahol az elnök is aktív részét képezi a végrehajtó hatalomnak, hagyományosan nem a kormány tekinthető a legstabilabb intézménynek.

 

Negatív tendenciák a szomszédoknál

Szintén negatív tendenciák figyelhetők meg három további szomszédunknál:

Horvátországban (71 százalék elégedetlen) és Szlovéniában (57 százalék), de még Ausztriában (55 százalék) is többen vannak az ország vezetőinek teljesítményével elégedetlenek, mint az ellenkező állásponton lévők.

Szerbiában és Magyarországon bíznak a kormányban

A régió negatív tendenciáival mind­össze Szerbia és Magyarország megy szembe, hiszen mindkét országban többségben vannak azok, akik kedvezően ítélik meg a kormány eredményeit.

Déli szomszédunknál abszolút (54–41 százalék), míg Magyarországon relatív többségben (49–44) vannak a kabinettel elégedettek,

így a térségben mindössze ez a két ország mondhatja el magáról, hogy az emberek pozitívan ítélik meg az általuk megválasztott vezetőiket.

 

 

(magyarnemzet.hu)

 

 

 

 

LEGYÉL NAPRAKÉSZ!

 

Ez teljesen megveszett! Farkasvadászatba kezdett Von der Leyen, minden vadállaton bosszút állna

Hallgat a balmédia – Nagyon nem siet a MÚOSZ a 444.hu botránycikkének véleményezésével