Gyors ütemben halad az agrártámogatások előlegeinek kifizetése, az október 16-a óta eltelt időszakban a tervezett összeg felét, mintegy százmilliárd forintot már átutalt a gazdák számlájára a kincstár. A 2020 utáni uniós agrárpénzekről ugyanakkor aggasztó hírek érkeztek, az Európai Bizottság a mezőgazdasági források egy részét a migránsválság kezelésére csoportosítaná át. A NAK szerint ez rossz irány, ezért mindent megtesznek azért, hogy a brüsszeli terv ne valósulhasson meg.
Három hét alatt összesen mintegy százmilliárd forint támogatási előleget utalt át a gazdálkodóknak a Magyar Államkincstár (MÁK). Kondra Laura, a MÁK elnökhelyettese elmondta: a kincstár, a szaktárcák, az agrárkamara és a megyei kormányhivatalok összehangolt munkája eredményeként már az első napon, október 16-án jelentős összeg került a termelők bankszámlájára. Területalapú támogatásként 64 ezer ügyfélnek 22,8 milliárd forintot, zöldítés jogcímen pedig 20,3 milliárdot 89 ezer ügyfélnek fizettek ki. Az elnökhelyettes szerint október végéig 97 milliárd forint európai uniós forrásból, 2,7 milliárd forint pedig nemzeti támogatások formájában jutott el a gazdálkodókhoz.
Az európai uniós jogszabályok alapján az előlegfizetési időszak november végéig tart, máig a 27 jogcím közül 15 esetében utaltak át támogatást az ügyfeleknek. A tervek szerint a november 30-ig kifizetett előleg rekordösszegű lesz, és meghaladja majd a kétszázmilliárd forintot. 2015-ben 122 milliárd, 2016-ban pedig 194 milliárd forint előleg jutott el a gazdálkodókhoz ebben az időszakban.
Ugyanakkor ezt követően sem állnak le a kifizetések, a kincstár a részfizetések átutalásával folytatja a munkát. Az EU előírásai szerint az idei támogatásokat 2018. június 30-ig kell átutalni az arra jogosultaknak, a kincstár arra törekszik, hogy a végkifizetések a lehető legkorábban teljesüljenek, így a gazdálkodók az eddig megszokottnál előbb kaphatják meg a támogatások teljes összegét, ami országos szinten négyszázmilliárd forintot tesz ki.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a témában rendezett sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet: az idei kifizetések gördülékennyé válása érdekében a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) kezdeményezésére a kamara munkacsoportot hívott életre. A cél az volt, hogy megszűnjenek azok az adminisztratív technikai-jogi problémák, amelyek megakadályozzák vagy késleltetik a kifizetéseket. Az együttműködésnek köszönhetően ezeket az akadályokat sikerült elhárítani.
A NAK elnöke jelezte, a falugazdászok a kérelembeadás mellett immár adategyeztetésben és keresztellenőrzésekben is közreműködnek. Az adategyeztetésben érintett 12 ezer gazdálkodó közül hatezernek segítettek a kamarai szakemberek. Győrffy Balázs kitért a 2020 utáni közös agrárpolitikára is, az Európai Bizottság ugyanis várhatóan november 29-én teszi közzé az új irányról szóló terveit. A kiszivárgott információk szerint az európai gazdák kevesebb vidékfejlesztési forrással számolhatnak, mivel a migránsválság kezelésére erről a területről csoportosítana át pénzt a bizottság. A NAK elnöke szerint ez rossz irány, ezért a kamara az uniós termelőket összefogó szervezeten, a Copa-Cogecán keresztül igyekszik elérni, hogy ez a bizottsági elképzelés ne valósuljon meg.
Eredmények
Csaknem ötszáz borászat támogatásáról és harmincmilliárd forint odaítéléséről döntött a napokban a Miniszterelnökség. A tárca közleménye szerint eredmény született emellett a juh- és kecsketartó telepek, valamint az általános állattartó telepek korszerűsítésére meghirdetett pályázatról is. A juhtartó gazdaságok esetében több mint 360 kérelem nyert támogatást, miután az eredeti, csaknem négymilliárdos keretet 5,2 milliárd forintra emelte a Miniszterelnökség. Az általános állattartó telepek korszerűsítésére kiírt felhívás részeként 3,4 milliárd forint szintén vissza nem térítendő támogatásban részesült több mint száz gazdálkodó. A Vidékfejlesztési program kérelmeinek elbírálása folyamatos.
(magyaridok.hu)