in ,

Épp „elszigetelődünk” – „Bonjour!” – az EU-csúcsról jelentkezett be Orbán Viktor

Kétnapos EU-csúcs Brüsszelben, a latin-amerikai országok vezetőivel kiegészülve

„Kétnapos EU-csúcs Brüsszelben, a latin-amerikai országok vezetőivel kiegészülve. Minden alkalmat megragadunk, hogy a béke mellett érveljünk!” – írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán.

Orbán Viktor a csúcsértekezlet idején kétoldalú találkozókat is folytat majd több részt vevő állam vezetőjével – közölte korábban Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

Az Európai Tanács tájékoztatása szerint a Brüsszelben tartandó harmadik EU–CELAC csúcstalálkozón az uniós vezetők, valamint a Latin-amerikai és Karibi Államok Közösségének (CELAC) vezetői vesznek részt. A csúcstalálkozó nagy lehetőség az EU–CELAC partnerség további erősítésére, a zöld- és digitális átállás megvalósítására irányuló együttműködés megvitatására, valamint a szabályokon alapuló nemzetközi rend fenntartása iránti közös elkötelezettség kinyilvánítására – írták a közleményben.

Legutóbb nyolc évvel ezelőtt, 2015-ben került sor a felek közös találkozójára.

Az Európai Unió, valamint Latin-Amerika és a Karib-térség közötti partnerség nem mai keletű; a közös értékeken, továbbá a demokrácia, az emberi jogok tiszteletben tartása és a jogállamiság iránti elkötelezettségen alapul. Együttesen az ENSZ tagjainak több mint harmadát alkotják, és egy szilárd multilaterális rendszer mozgatórugói. Brüsszel szerint a két Európán túli térség kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy csökkentse a kontinens a Kínától való függőséget.

Nyitóbeszédében Charles Michel, az Európai Tanács elnöke szót ejtett az ukrajnai háborúról is, azt hangsúlyozva, hogy a 2015-ös és az idei találkozó között az a legnagyobb különbség, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának egyik állandó tagja megtámadott egy szomszédos országot.

Hozzátette: Oroszország Ukrajna elleni illegális háborúja tragédia Ukrajna és az egész világ számára, pusztító következményekkel jár az élelmezésbiztonságra, az energiaárakra és a világgazdaságra nézve. Ez a háború nyilvánvalóan sérti az ENSZ alapokmányának alapelveit. Az Atlanti-óceán két oldalán azonban különböző álláspontokat képviselnek a kormányok a kelet-európai helyzettel kapcsolatban: a latin-amerikai országok ugyanis vonakodnak elítélni Moszkvát, miután olyan szoros gazdasági viszonyt ápolnak Oroszországgal, melyeket egy Európában zajló háború miatt nem szakíthatnak meg.

 

 

(magyarnemzet.hu)

 

 

LEGYÉL NAPRAKÉSZ!

 

Így érkeztek meg a legújabb katonai helikopterek Magyarországra – Videó

Jurák Kata jelenti: katasztrofális a helyzet Lampedusán, forronganak az olaszok a migránsinvázió miatt (videó!)