A KSH kedden közzétett összegzése szerint a lakossági fogyasztás nem csupán folyó áron, hanem volumenében is bővült és minden fogyasztási csoportban, egy emberre havonta 79,6 ezer forint fogyasztási kiadás jutott az év első hat hónapjában.
Az alapvető kiadási tételek közül az élelmiszerek és alkoholmentes italoké 5,9 százalékkal, a közlekedésé 5,7 százalékkal, a lakásfenntartási kiadásoké 1,2 százalékkal nőtt reálértéken. Előbbiekre 21,3 ezer forintot költöttek a háztartások, ami összes kiadásuk 26,8 százaléka. Lakásfenntartásra és háztartási energiára 17,2 ezer forintot, az összes kiadásuk 21,6 százalékát, közlekedésre és szállításra pedig 8929 forintot, összes kiadásuk 11,2 százalékát fordították.
Bővültek a létfenntartáson túlmutató igényekre szánt kiadások is: a kultúrára és szórakozásra elköltött összeg 6,4 százalékkal, a vendéglátásra és szálláshely-szolgáltatásra elköltött összeg pedig 9,2 százalékkal nőtt. Utóbbi a legnagyobb változás reálértéken, míg a legnagyobb mértékben – fejenként 1581 forinttal – az élelmiszerekre fordított kiadások nőttek.
A háztartások televízióval és mosógéppel való ellátottsága közel teljes, minden második rendelkezett saját autóval 2017 első felében, kétharmaduknak volt valamilyen számítógépe, 100 háztartásra pedig 186 mobiltelefon jutott.
Az összes kiadáson belül az élelmiszerekre, a lakásfenntartásra és a közlekedésre fordított összeg egymáshoz viszonyított aránya nem változott, a három alapvető kiadás az összes fogyasztási költség 59,6 százalékát tette ki – írták.
A KSH szerint a kiadások növekedését elősegítette, hogy a fogyasztói árak 2,3 százalékos éves növekedésénél a reálkereset jóval nagyobb mértékben, 10 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban. Az összegzés szerint az átlagos nettó kereset 193 ezer forintra, a családi adókedvezménnyel számolva 201 ezer forintra becsülhető 2017 első felében.
(magyaridok.hu)