Az ENSZ február 5-én hozta nyilvánosságra a globális migrációs egyezményének tervezetét, amelynek tárgyalása február 20-án kezdődik, végleges szövegét pedig előreláthatólag egy december 10-11-én Marokkóban megrendezésre kerülő csúcstalálkozón fogadnák el az ENSZ tagállamai. A Századvég közvélemény-kutatása a hazai politikai szereplők, valamint a magyar társadalom körében is vitatott tervezet főbb pontjainak megítélését vizsgálta a felnőttkorú magyar lakosság körében.
A megkérdezettek 80 százaléka válaszolt úgy, hogy nem ért egyet az ENSZ véleményével, miszerint a bevándorlás és annak elősegítése kedvezően járul hozzá a gazdasági növekedéshez és jóléthez, míg ezt az állítást csak a lakosság 14 százaléka támogatja.
A válaszadók több mint kétharmada (68 százaléka) elutasítja a biztonságos és szabályozott bevándorlási útvonalak létrehozását Európa irányába, és csak 29 százalékuk ért vele egyet. Az ENSZ álláspontjával, miszerint minden országnak letelepedési programokkal lenne kötelessége segíteni a hozzájuk érkező bevándorlókat a letelepedésben és munkavállalásban, a megkérdezettek több mint háromnegyede (76 százaléka) nem ért egyet, és csak 19 százaléka támogatja a szervezet erre irányuló törekvését.
Az emberek 87 százaléka gondolja úgy, hogy nem lenne helyes megszüntetni azokat a jogi és fizikai akadályokat, amelyek gátolják a bevándorlók átkelését a határokon, 86 százaléka pedig ellenzi a gazdasági bevándorlás legálissá tételét, tehát hogy az országoknak szervezetté és folyamatossá kellene tenniük a gazdasági bevándorlás támogatását és a migránsok befogadását. A támogatottság aránya ebben a két kérdésben egyaránt csupán 9 százalék.
Az emberek véleményében össztársadalmi konszenzus tapasztalható, politikai önbesorolástól függetlenül mind az öt vizsgált kérdésben abszolút többségben vannak az elutasító válaszok – derül ki a felmérésből.
(forrás: Bertha László, 888.hu)