in

Hoppá – London kiállt Varsó mellett!!

LENGYELORSZÁG NEM TART AZ UNIÓS FORRÁSOK MEGVONÁSÁTÓL

LONDON KIÁLLT VARSÓ MELLETT

LENGYELORSZÁG NEM TART AZ UNIÓS FORRÁSOK MEGVONÁSÁTÓL

Erős, de eljelentéktelenedett szövetségest talált magának Lengyelország az Európai Bizottsággal, illetve a nyugat-európai országok zömével viselt harcában. A csütörtökön Varsóba látogató Theresa May brit miniszterelnök lengyel belügynek nevezte azt, hogy a varsói parlament miként kívánja módosítani Lengyelország alkotmányát.

– Ezekkel az alkotmányos kérdésekkel általában az adott országnak kell és kellene is foglalkoznia – mondta May az azt firtató újságírói kérdésre, hogy mit szól az Európai Bizottság előző napi bejelentéséhez, miszerint megindította az uniós alapszerződés 7-es cikke szerinti eljárást Lengyelországgal szemben a vitatott igazságügyi reform miatt.

Fotó: MTI

Theresa May személyében szövetségesre talált Mateusz Morawiecki kormányfő

A brit kormányfő a Reuters hírügynökség tudósítása szerint közölte, Európában mindenki hisz a jogállamiságban, ezért örömteli, hogy lengyel kollégája, Mateusz Morawiecki biztosította őt afelől: rendezni kívánja az Európai Bizottsággal fennálló vitát. Theresa May egyébként azért látogatott tegnap Varsóba, hogy aláírja az EU-ból hamarosan távozó Nagy-Britannia és Lengyelország védelmi és biztonságpolitikai együttműködéséről kötött megállapodást, amilyet London eddig csak Párizzsal kötött.

– Nem áll fenn annak a veszélye, hogy Lengyelországtól uniós forrásokat vonjanak meg – ezt Andrzej Adamczyk infrastruktúra-fejlesztésért felelős lengyel miniszter nyilatkozta tegnap a Radio Krakównak adott interjúban.

A miniszter szerint a brüsszeli eljárás megindítása nem vezet odáig, hogy az EU következő költségvetési időszakában forrásokat vonnak meg Varsótól, hiszen azokat a pénzeket elsősorban infrastruktúrára és közlekedésre költik, amire „az egész EU-nak szüksége van”.

A lengyel napilapok különbözőképpen értékelték Brüsszel határozott fellépését Varsóval szemben. A liberális Gazeta Wyborcza kommentárjában reményét fejezte ki, hogy az Euró­pai Unió nem csak blöfföl, mert – írják – ha nem tud gyorsan és megfelelően reagálni a lengyel kormányzati lépésekre, a demokrácia hívei nem csupán a független bíróságba vetett hitüket, hanem az EU intézményeinek komolysága és tekintélye iránti bizalmukat is elveszítik.

A konzervatív Rzeczpospolita szerint az eljárás megindítása azt jelzi, Brüsszel a konfrontá­ciót választotta a párbeszéd helyett, a kérdés tehát az, hogy a vitában kinek van igaza. Magyarország vétója mellett az EU keleti tömbjének államaira fog számítani Lengyelország, hiszen Németország, Franciaország és más nyugati államok is jelezték, a kérdésben támogatják Brüsszelt.
(Kottász Zoltán, magyaridok.hu)

Gyurcsány rekorder! – Híres gazdaságkutatók bizonyították: Gyurcsány volt a világ egyik legrosszabb vezetője

A csicskapárt egyre nagyobb bajban – Újabb trükkön bukhatnak el Vonáék