Varga Mihály: az idén 5 százalék felett nőhet az ipar teljesítménye
Az ipar lendületesen teljesít a nyári hónapok enyhe hullámvölgye után, idén konzervatív becslés szerint valamivel 5 százalék felett nőhet az ágazat teljesítménye – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy szakmai rendezvényen szerdán Budapesten újságíróknak a reggel kiadott KSH-jelentést kommentálva. Az Unicredit üzleti fórumán a tárcavezető azt is közölte, hogy idén a magyar bankrendszer is kedvező évet zár. Elemzők szerint az ipar felfutása a GDP növekedési ütemét is emelheti.
- Az ipar a nyári hónapok enyhe hullámvölgye után immár lendületesen teljesít
- A fizetési mérleg kedvező, a külkereskedelemi mérleg az elmúlt hat-hét évben remek eredményt ért el
- A visegrádi országok az EU egyik növekedési központjai
- Hazánkban a munkáltatói járulék 22-ről jövőre 19,5 százalékra csökken – közölte Varga Mihály
- A magyar ipar idén sikeres évet zárhat és elemzők szerint jövőre is erős növekedést mutathat
A KSH legfrissebb adataira reagálva a miniszter azt mondta: az ipar lendületesen teljesít a nyári hónapok enyhe hullámvölgye után, idén konzervatív becslés szerint valamivel 5 százalék felett nőhet az ágazat teljesítménye. Hozzátette: a növekedés a következő hónapokban is megmarad. Az első tíz hónapban meghaladta az öt százalékot az ipar növekedése, az export nőtt és a belső kereslet élénkülése is támogatja a bővülést. A miniszter szerint a foglalkoztatási oldalon sincs a növekedésnek korlátja.
Varga Mihály az idén elért gazdasági eredményeket értékelve azt mondta, a fizetési mérleg kedvező, a külkereskedelemi mérleg az elmúlt hat-hét évben remek eredményt ért el, idén várhatóan 100 milliárd euró fölött lesz az export teljesítménye – ismertette.
Közölte,
a visegrádi országok is jól teljesítettek, ezek az országok az EU egyik növekedési központjai, a francia-német gazdasági kapcsolat teljesítményét meghaladja a német-V4 gazdasági kapcsolat.
Kifejtette, a fegyelmezett költségvetési politikának köszönhetően a magyar adósságcsökkentés kiemelten sikeres az EU-n belül, az elmúlt hét évben, határozott kormányzati politikával, jelentősen csökkent az államadósság aránya, 2020-ra mindenképpen 70 százalék alá csökken majd. Hozzátette: tervek szerint legkésőbb 2020-ra, a német költségvetéshez hasonlóan, a magyar költségvetést is nullszaldósra lehet megtervezni.
Kitért arra is, hogy
a munkanélküliség uniós szinten is kiemelkedően alacsony. Bizonyos ágazatokban munkaerőhiány alakult ki, amire a miniszter a nyugdíjasok újrafoglalkoztatását, és a kismamák részmunkaidős foglalkoztatását nevezte megoldásnak. A munkaerő megtartását a munkahelyvédelmi akció hat területen segíti, a rendszer pontosabbá tételével tovább segíthetik a munkaadókat és munkavállalókat
– mondta. A munkaáltatói járulékot 22-ről jövőre 19,5 százalékra csökkentik, a cél az, hogy a hatéves bérmegállapodás időszakában ez 15 százalékra csökkenjen, a megtakarítást beruházásra, bérekre fordíthassák a cégek – mondta.
A tárcavezető szerint a piac szintén pozitív változásokat mutatott az elmúlt hónapokban, a kiszámíthatóságot értékelve, a hitelminősítők sorra adják a pozitív kilátásokat, reményét fejezte ki, hogy a felminősítés hamarosan bekövetkezik.
KSH: 7,6 százalékkal nőtt októberben az ipari termelés
Októberben 7,6 százalékkal haladta meg az ipari termelés az egy évvel korábbit a naptárhatástól megtisztított és a kiigazítatlan adat szerint egyaránt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. Május óta ez a legmagasabb növekedési ütem.
Szeptemberhez viszonyítva 1,2 százalékkal emelkedett a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás a szeptemberi 0,7 százalékos csökkenés után.
Az év első tíz hónapjában 5,4 százalékkal nőtt a termelés az elmúlt év azonos időszakához képest.
Paczári Miklósné, a KSH osztályvezetője ismertette, hogy az éves összevetésű növekedés több feldolgozóipari ágazatnak – a számítógépek és az elektronikai termékek, fémalapanyagok és fémfeldolgozási termékek gyártásának, a gépipari ágazatoknak, a gumi- és műanyaggyártásnak – volt köszönhető, a járműgyártás éves növekedése viszont átlag alatti volt októberben.
Szeptemberhez viszonyítva az élelmiszeripar és a járműgyártás növekedett – tette hozzá.
Helyettes államtitkár: sikeres évet zárhat a magyar ipar
Sikeres évet zárhat a magyar ipar, az októberben mért növekedés várhatóan 2017 utolsó hónapjaiban sem mérséklődik, a termelés 2018 első negyedévében is jelentős emelkedést érhet el – mondta Pomázi Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) iparstratégiáért és gazdaságszabályozásért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán szerdán az ipari termelés októberi adataira reagálva.
Pomázi Gyula kiemelte, hogy a növekedés a járműipar mellett a 10 százalék fölötti bővülést mutató építőiparnak, a gépiparnak, az egészségiparnak – ezen belül különösen az orvosi műszerek és gyógyszerek gyártásának -, az élelmiszeripar számos területének, a feldolgozóiparon belül a szerszámgépgyártásnak és a nagygépes rendszerekhez kötődő termelésnek köszönhető.
Hozzátette:
az ipari beruházások jelentős emelkedése a termelők kapacitásbővítési igényét jelzi számos iparágban, ez pedig a megrendelések nagymértékű bővülésének köszönhető.
A helyettes államtitkár szerint a kivitel erősödése is tartós lehet, a megrendelések állománya és a kereskedelmi adatok további növekedést vetítenek előre.
Elemzők: az idén és jövőre is erős növekedést mutathat az ipar
A várakozásokat meghaladó októberi ipari adat nyomán a negyedik negyedévben is erős termelési mutatókra számítanak a távirati irodának nyilatkozó elemzők, akik szerint az ipar felfutása a GDP növekedési ütemét is emelheti.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője az év egészét tekintve 6 százalék körüli növekedésre számít az ipari termelésben 2017-ben. Az erős ipari teljesítmény, valamint a meglepő 0,3 százalékpontos pozitív GDP-revízió a harmadik negyedéves GDP-növekedésben az októberi kiskereskedelmi adattal együtt arra utal, hogy a negyedik negyedévben reális elvárás lehet a 4 százalék feletti gazdasági növekedés, így további gyorsulás jöhet.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is úgy ítélte meg, hogy a következő hónapokban dinamikus maradhat az ipari termelés növekedése újabb kapacitások üzembe helyezése és fokozatos felfutása, részben pedig az egyre erősebb európai konjunktúra hatására.
Az adatok alátámasztják azon várakozását, hogy a negyedik negyedévben lényegesen gyorsulhat a gazdasági növekedés, így elérhető az idei évre vonatkozó 4 százalékos GDP növekedési előrejelzésük.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője az év egészében 5,5 százalék körüli ipari termelésemelkedésre számít, és arra, hogy jövőre is az ideihez hasonló eredményre lesz képes a magyar ipar. 2018 és 2020 között jelentősebb járműipari gyártókapacitások lépnek be, ezek további lendületet adhatnak az ipari termelésnek mondta. Ugyanakkor szerinte problémát okozhat a munkaerőhiány, emiatt pedig elképzelhető, hogy az ipar kisebb növekedést produkál majd, mint amennyire a kapacitások, az konjunktúra alapján képes lenne.
Jó évet zár a magyar bankrendszer
Kedvező évet zár a magyar bankrendszer, adózott eredménye idén az első háromnegyed évben 19 százalékkal volt magasabb, közel 500 milliárd forintra nőtt – mondta Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter szerdán Budapesten, az Unicredit üzleti fórumán. A miniszter Út a tartós növekedésig című előadásában azt mondta: 2017 mindenkinek megadta azt a lehetőséget, hogy egy lépést tegyen előre. A kormányzat igyekezett arra törekedni, hogy a magyar bankrendszernek kiszámítható partnere legyen, és a döntései a szereplőkkel együttműködésben szülessenek – tette hozzá.
Kiemelte: ha a bankrendszer mint a gazdaág egyik meghatározó eleme jó évet zár, akkor a többi gazdasági szereplő számára sem volt rossz év az idei.
A 2015-ben kötött megállapodás értelmében a magyar állam kivonul a meghatározó bankok tulajdonosai közül, az ennek érdekében elkezdett lépéseket folytatni fogják – jelezte a miniszter.
Az Unicredit Bank vezérigazgatója szerint az idei év a bankszektor számra kedvező és nyereséges lesz, az első kilenchavi számok alapján a szereplők döntő többsége növekedni fog. Az egyszeri hatásoktól megtisztított növekedés mind a vállalati, mind a lakossági oldalon hitelvolumen-növekedésben nyilvánul meg. A szektor tőkearányos megtakarítása 7 százalékos lesz idén, ami jobb mint az előző években – ismertette.
Patai Mihály elmondta, a magyar bankszektor reputációs környezete javult, ebben kiemelt szerepe van a kormányzati kapcsolatrendszer kiegyensúlyozottságának, rendszeresek a kormányzati konzultációk. A vezérigazgató a meglévő konszolidált vezetést fontosnak nevezte a magyar gazdaságpolitikában. Több éve egyértelműen növekedés van, ez a következő években folytatódik, megvannak azok a nagy makroegyensúlyok, amelyek stabilizálják azt – összegezte a vezérigazgató.
(magyaridok.hu)