Kovács Zoltán kormányszóvivő az MTI-nek elmondta, hogy a háromnapos látogatás alkalmával amerikai kormányzati politikusokkal, törvényhozókkal, politikai elemzőkkel folytattak megbeszéléseket, és találkoztak az amerikai sajtó képviselőivel is.
A látogatás illeszkedik a félévente tartott amerikai vizitek sorába, amikor a kormányszóvivő szakmai szervezetekkel és a sajtó képviselőivel ismerteti meg a magyar álláspontot különböző ügyekben. A megbeszéléseken ezúttal elsősorban biztonságpolitikai kérdésekkel és az illegális migrációval foglalkoztak.
Bakondi György és Kovács Zoltán látogatást tett a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) központjában, ahol főként a válságkommunikációs technikákról tájékozódtak. A terrorizmus elleni küzdelem volt a megbeszélések tárgya a belbiztonsági minisztériumban a helyettes államtitkárral folytatott megbeszéléseken és a terrorizmust figyelő washingtoni központban is.
Kovács Zoltán közlése szerint mindenütt értik és megértik a magyar aggodalmakat az illegális migráció miatt, és az intézkedéseket a határvédelem ügyében.
Az amerikaiak joggal aggódnak amiatt, hogy az Európába bejutó terroristák hozzáférhetnek amerikai vízumprogramokhoz”
– mondta, hozzátéve: az amerikaiak nemcsak megértik, hanem támogatásukról is biztosítják az illegális migráció elleni magyar intézkedéseket.
A kormányszóvivő és Bakondi György megbeszéléseket folytatott amerikai törvényhozókkal, köztük Dennis Ross floridai és Andy Harris marylandi republikánus képviselőkkel, valamint a kongresszusban rendkívül befolyásos Devin Nunes kaliforniai republikánus képviselővel. Látogatást tettek több fontos kutatóközpontban is, például a Heritage Alapítványnál, a számos kérdésben újszerű véleményeket és tanácsokat megfogalmazó Világpolitikai Intézetnél, valamint a Kongresszusi Kutató Szolgálatnál, amely az amerikai törvényhozókat háttérinformációkkal és elemzésekkel ellátó intézmény.
Kovács Zoltán elmondta: nemcsak biztonságpolitikáról és illegális migrációról volt szó ezeken a megbeszéléseken, hanem a magyar gazdaság vitathatatlan eredményeiről, a magyar modell sikereiről, valamint a visegrádi négyek (V4) országcsoport együttműködéséről is.
A közép-európai régió olyan térség, amellyel az Egyesült Államoknak stratégiai partnersége van”
– emlékeztetett a kormányszóvivő. Hozzátette: a visegrádi együttműködés mind a négy részt vevő országa örömmel tekint az Egyesült Államokkal folytatott politikára.
Kovács Zoltán leszögezte: a V4-ek együttműködése annak a tanúbizonysága, hogy hogyan lehet tagállami keretek között együttműködni, és ezzel az európai együttműködést erősíteni.
Kitért arra is, hogy a V4-ek egésze gazdaságilag is jobban teljesít, mint Európa, sőt bizonyos vonatkozásokban jobban teljesítik az Európai Unió előírásait, mint egyes nyugat-európai tagországok. A szóvivő Európa gazdasági motorjának nevezte a közép-európai térséget. Jelezte azt is, hogy a magyar gazdaság sikereit az amerikai partnerek elismeréssel fogadták.
Fotó: MTVA – Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap
(888.hu, Bácskai Balázs)