Támogatás
péntek, május 9, 2025
Támogatás
Támogatás

103 éves korában elhunyt Keleti Ágnes, a világ legidősebb olimpiai bajnoka

0 megjegyzések 180 megtekintés

Keleti Ágnes budapesti zsidó családba született Klein Ágnes néven, 1921. január 9-én. Eleinte csellista szeretett volna lenni, a torna mellett viszonylag későn, 16 éves korában tette le a voksát. Sportolói pályafutását a Nemzeti Torna Egylet színeiben kezdte, majd 18 esztendősen mutatkozott be a magyar tornászválogatottban. 1940-ben nyerte első magyar bajnoki érmét a Budapesti Dózsa sportolójaként.

 

 

A háború megváltoztatta az életét
Még épp csak betöltötte a 18-at, amikor kitört a második világháború, és zsidó származása miatt ő is megbélyegzetté vált.

Hamis papírokkal ugyan sikerült túlélnie Szalkszentmártonban a vészkorszakot, de az édesapját elégették Auschwitzban, édesanyját és testvérét pedig a svéd diplomata, Raoul Wallenberg mentette ki Budapestről. Közben számtalan más veszteség is érte: például a háború és a zsidótörvények miatt kimaradt egy évtized az életéből, amit aktív versenyzéssel tölthetett volna, pedig minden képessége megvolt ahhoz, hogy a világ legjobbjai között szerepelhessen.

Szalkszentmártonban cselédkedett, és hat kilométert gyalogolt, hogy a Duna-parton feltűnés nélkül tornaelemeket gyakorolhasson a szabadban, mert az olimpiai részvételről nem tett le.

Az 1948-as londoni nyári olimpiára készülő női tornászválogatottnak viszont már tagja volt, de bokaszalag-szakadás miatt nem vehetett részt rajta, helyette a tartalék Balázs Erzsébet jutott lehetőséghez – ezzel Keleti Ágnes lecsúszott élete első olimpiai (csapat-)ezüstérméről.

A következő esztendőben négy aranyérmet nyert a főiskolai világbajnokságon, mellyel a magyar tornasport állócsillagává vált. Az 1952-es ötkarikás játékokra a felkészülését már semmi sem hátráltatta, így Helsinkiben megszerezte első aranyérmét talajtornában, ezenkívül csapatban ezüst-, míg felemás korláton bronzérmet nyert. Utóbbiban 1954-ben világbajnoki címet is szerzett.

Lehetetlen körülmények között csempészték ki az országból
Az 1956-os olimpiára való felkészülésről később hosszan beszélt a róla szóló dokumentumfilmben (Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes), és elmesélte, hogy

lehetetlen körülmények között csempészték ki a tornászok válogatottját az országból, és azt is, hogy egy hétig tartott az út Melbourne-be.

A nyári játékok előtt sokan tartották aranyesélyesnek a magyar tornászválogatottat, politikailag pedig pikánssá tette a december elején zajló küzdelmeket, hogy éppen a szovjet válogatott ígérkezett a legnagyobb ellenfélnek. Nem is tévedtek a szakértők: Keleti Ágnes három szeren (talajon, gerendán és felemás korláton), valamint a kéziszercsapat tagjaként is olimpiai bajnok lett.

 

(Mandi)

 

Kérjük a segítségedet! 

Wittinghoff minden pert megnyert ellenünk és elárverezik a lakásunkat, ha nem fizetünk neki!

Támogasson minket!

Kártyás fizetéshez kattintson az összegre, amennyivel támogatni szeretne minket.


Egyedi összeggel szeretne támogatást küldeni? Kérem, írja be az összeget, majd nyomja meg a "Támogatom" gombot!


Átutalással szeretne támogatást küldeni?

Gyere, szólj hozzá te is!oszd meg a véleményed!mondd el, mit gondolsz!

Feliratkozás
Kommentértesítést kérek
0 Hozzászólások
Legrégebbi
Legújabb A legtöbb szavazatot kapott
Inline visszajelzések
Minden hozzászólás megtekintése

HÍRLEVÉL

Rólunk

Mindenszo.hu egy Konzervatív, patrióta hírportál. Nálunk a hír szent, a vélemény szabad. A liberálisok gyűlölik a mindenszót, ebből tudjuk, hogy jó úton járunk.
Hitvallásunk: „Aki embernek hitvány, magyarnak alkalmatlan!” Tamási Áron

Támogasson minket

Egyedi támogatás

 

0
Itt tudsz a cikkhez kommentelni!x

Adblock észlelve

Kérjük, támogasson minket azzal, hogy kikapcsolja az AdBlocker kiterjesztést a böngészőjéből a weboldalunkhoz.