Ellenzéki oldalon amikor elfogynak az érvek, gyakran hallhatjuk, hogy „Orbán mindent ellopott”, a magyar kormány pedig a közpénzeket és az állami forrásokat teljes egészében elsikkasztja. A tények azonban makacs dolgok. Nézzük, mennyi mindent „loptak el”.
Az, hogy „Orbánék mindent elloptak”, gyakran hallható ellenzéki mantraként, tényekkel azonban nem tudják alátámasztani állításukat. A kormány ugyanis számos olyan intézkedést és fejlesztést finanszíroz, melyek az ország és a lakosság javát szolgálják. Ha valóban minden forrást ellopnának, akkor nem lenne lehetséges az alábbi eredmények elérése. A teljesség igénye nélkül itt van az a bizonyos „ellopott pénz” -a lista viszont nem teljes ezért elképzelhető, hogy további „lopások” is bemutatásra kerülnek a későbbiekben.
Rezsicsökkentés: A háztartások számára nyújtott energiaár-támogatás jelentős költségvetési forrást igényel, amely az államháztartás stabil gazdálkodását feltételezi.
Ingyenes gyermektáborok: A rászoruló gyermekek számára biztosított ingyenes táborozási lehetőségek, például az Erzsébet-táborok, évente több tízezer gyermeket érnek el, komoly állami finanszírozással.
Infrastruktúra-fejlesztések: Új utak, autópályák, vasútvonalak és hidak épülnek, például a Budapest-Belgrád vasútvonal vagy az M44-es autópálya, amelyek milliárdos beruházások.
Egészségügyi fejlesztések: Kórházak, orvosi rendelők és mentőállomások épülnek vagy újulnak meg, modern eszközökkel felszerelve, például a Dél-budai Centrumkórház projekt.
Ingyenes tankönyvek: Az iskolás gyermekek számára ingyenesen biztosított tankönyvek költségeit az állam fedezi, évente több milliárd forintból.
Ingyenes étkeztetés: Több százezer gyermek részesül ingyenes vagy támogatott étkezésben az óvodákban és iskolákban, ami a szociális ellátórendszer kulcsfontosságú eleme.
Nemzeti vagyon visszavásárlása: A kormány visszavásárolt korábban privatizált stratégiai vállalatokat, például a MOL részvényeit vagy az energiaszektor cégeit, jelentős tőkebefektetéssel. A nemzeti vagyon a többszörösére nőtt.
Nemzeti vagyon növekedése: A magyar állam vagyona az állami vállalatok értékének és hatékonyságának növelésével jelentősen nőtt az elmúlt évtizedben.
Aranytartalék növelése: Magyarország aranytartaléka 2018-ban 3,1 tonnáról 2021-re 94,5 tonnára nőtt, és azóta is ezen a szinten stabilizálódott, ami a nemzeti pénzügyi stabilitást erősíti.
Nyugdíjak és szociális juttatások: A nyugdíjak rendszeres emelése, a 13. havi nyugdíj visszaállítása és egyéb szociális támogatások mind állami finanszírozásúak (~400 milliárd Ft/év).
Béremelések kulcsfontosságú ágazatokban
Pedagógusok: 2025. január 1-jétől átlagosan 21,2%-os béremelés, az átlagbér elérheti a diplomás átlagbér 80%-át (bruttó ~844 000 Ft/hó).
Gyakornokok bére: bruttó 640 900 Ft/hó, mesterpedagógusoké: 716 900 Ft – 1 654 400 Ft/hó.
A hiányszakmák pótléka 7%-ra nőtt, a finanszírozás 339 milliárd Ft/év.
Orvosok: 2020 óta többszörös béremelés, 2025-ben egy kezdő rezidens bruttó ~687 000 Ft/hó, 2 ügyelettel ~837 000 Ft/hó, míg egy 10 éves tapasztalattal rendelkező szakorvos 4 ügyelettel ~1 731 000 Ft/hó kereshet. Az egészségügyi költségvetés 2024-ben 3700 milliárd Ft volt.
Egyéb ágazatok: A minimálbér 9%-kal bruttó 290 800 Ft-ra, a garantált bérminimum bruttó 348 820 Ft-ra nőtt 2025-ben, ami az alacsonyabb bérkategóriákban (pl. szociális dolgozók, ügyintézők) is emelést jelent. Az egészségügyi szakdolgozók 20%-os emelést kaptak 2024-ben.
Családtámogatási rendszer
A kormány átfogó családtámogatási rendszert működtet, amely jelentős költségvetési forrásokat igényel, és közvetlenül segíti a családokat a gyermekvállalásban és lakhatásban.
A 2025-ös intézkedések:
CSOK Plusz: Kamattámogatott hitelprogram, 1 gyermek után 15 millió Ft, 2 gyermek után 30 millió Ft, 3 vagy több gyermek után 50 millió Ft, 1% körüli kamattal. 2024-ben ~200 milliárd Ft támogatást jelentett.
Babaváró hitel: Akár 10 millió Ft kamatmentes hitel, 3 gyermek esetén vissza nem térítendő. 2019 óta ~2000 milliárd Ft értékben vették igénybe.
Szja-mentesség: 25 év alatti fiatalok, négy- vagy többgyermekes anyák, valamint 30 év alatti anyák szja-mentessége, évente több tízmilliárd Ft költségvetési kieséssel.
Családi adókedvezmény: Gyermekenként havi 10 000 Ft (1 gyermek), 20 000 Ft (2 gyermek), 33 000 Ft (3 vagy több gyermek), ~600 milliárd Ft/év. Nagyszülői GYED, első házasok kedvezménye, falusi CSOK, otthonfelújítási program (max. 6 millió Ft támogatás vidéki kistelepüléseken).
Költségvetési hatás: 2024-ben a családtámogatások a GDP 4,5%-át (~3000 milliárd Ft) tették ki, ami nemzetközi összehasonlításban kiemelkedő.
Kulturális és sportfejlesztések: A kormány jelentős összegeket fordít kulturális intézmények és sportlétesítmények építésére, felújítására, valamint programok támogatására, amelyek a közösségi életet és a nemzeti identitást erősítik. Ezek a beruházások több száz milliárd forintos állami finanszírozást igényelnek, cáfolva a „mindent ellopnak” vádat.
A 2025-ös kiemelt projektek és programok
Magyar Zene Háza: A Liget Budapest Projekt részeként 2022-ben átadott, Sou Fujimoto által tervezett intézmény a Városligetben, amely kiállító-, koncert- és oktatóhelyként működik. A ház egyedülálló építészeti megoldásai (94 hatalmas üvegfal, organikus tetőszerkezet, aranyló levélmintás álmennyezet) nemzetközi elismerést vívtak ki, például Építőipari Nívódíjat (2022) és Az év tetője fődíjat (2023) kapott. 2025-ben a Zene Háza továbbra is a magyar zenei élet központja:
Programok: Koncertek (pl. Tindersticks, IL VOLO, Ludovico Einaudi), interaktív kiállítások (pl. „LISTEN. – A Musical Journey Around the World”), családi és gyerekprogramok, zenepedagógiai foglalkozások, valamint a Fringe program, amely zeneiskolások, hobbizenészek és utcazenészek számára nyújt fellépési lehetőséget. 2025-ben a Fringe programot újra meghirdették, tovább ösztönözve a tehetséggondozást.
Kiállítások: Az állandó tárlat a magyar zenekincset mutatja be, míg az időszaki kiállítások, például a 2024-es „Dívák & Ikonok” (Rihanna, Björk, Tina Turner ruháival) 2025-ben is folytatódnak, új tematikákkal. A Magic Wall interaktív installáció a magyar zene történetét dolgozza fel.
Az építés költsége ~25 milliárd Ft volt, a működési és programtámogatások pedig évi több száz millió forintot igényelnek, amit állami és EU-s források fedeznek.
Puskás Aréna: A 2019-ben átadott, 67 000 férőhelyes stadion Budapest sportéletének központja, amely 2025-ben is otthont ad világszínvonalú koncerteknek és sporteseményeknek.
Koncertek: Imagine Dragons (2025. június 14-15.), Guns N’ Roses (2025. július 15.), mindkettőre percek alatt elfogytak a jegyek, jelezve a létesítmény népszerűségét.
Sportesemények: Labdarúgó-mérkőzések, például a magyar válogatott hazai meccsei és nemzetközi tornák. Költségvetési hatás: Az építés ~190 milliárd Ft-ba került, a fenntartás és rendezvények támogatása évi több milliárd Ft-ot igényel.
Müpa: A 2005-ben átadott Művészetek Palotája 2025-ben ünnepli 20. évfordulóját, világhírű komolyzenei és jazzprogramokkal. 2025-ös
Komolyzene: Riccardo Chailly és a Filarmonica della Scala, Andris Nelsons és a Lipcsei Gewandhaus Zenekara, Thomas Adès és a Bécsi Filharmonikusok. Jazz: Maria Schneider, Danilo Pérez, John Patitucci és Brian Blade fellépései a Jazztavasz keretében. Költségvetési hatás: A Müpa éves működési költsége ~10 milliárd Ft, részben állami támogatással.
Nemzeti Színház és más színházak: A Nemzeti Színház felújításai és más színházak (pl. Vígszínház, Madách Színház) korszerűsítése, valamint a színházi produkciók támogatása évi több milliárd Ft állami forrást igényel.
Múzeumok és kulturális intézmények: A Liget Budapest Projekt keretében megújult a Szépművészeti Múzeum, és új intézmények épültek, például a Néprajzi Múzeum. A projekt teljes költsége ~250 milliárd Ft, amely 2025-ben is folytatódik kisebb fejlesztésekkel.
Sportlétesítmények: Az országos sportinfrastruktúra fejlesztése, például a Groupama Aréna, a DVTK Stadion, valamint kisebb sportcsarnokok és uszodák építése vagy felújítása. A 2025-ös Élmény- és Szabadidősport Program (SZEOSZ) nonprofit sportesemények támogatására további milliárdokat fordít az aktív életmód népszerűsítésére.
Fesztiválok és kulturális események – A 2025-ben számos államilag támogatott fesztivál zajlik
Sziget Fesztivál: Európa egyik legnagyobb zenei fesztiválja, 2025-ben világsztárokkal (pl. Jennifer Lopez) és kulturális programokkal.
Művészetek Völgye: Kulturális ünnep Kapolcson, koncertekkel, színházi előadásokkal és művészeti programokkal.
Táncháztalálkozó: 2025. április 4-6., a Fonó Budai Zeneházban és a Papp László Budapest Sportarénában, a népművészet támogatásával. Kék Madár Fesztivál (Kalocsa), Sopron Fest, Pécsi Napok: Kulturális és zenei programok, állami és önkormányzati támogatással.
A kulturális és sportfejlesztések összesített költsége (építések, felújítások, programtámogatások) évi több száz milliárd Ft, amelyet állami költségvetés, EU-s források és magánberuházások fedeznek.
További szociális és gazdasági intézkedések
13.havi nyugdíj: 2025-ben is kifizetésre kerül (~400 milliárd Ft/év).
Adócsökkentések: A családi adókedvezmények mellett a munkát terhelő adók csökkentése (pl. szocho mérséklése) növeli a nettó jövedelmeket.
Munkahelyteremtés: Beruházások támogatása, például a BMW és CATL gyárépítései, amelyek tízezres nagyságrendben teremtenek munkahelyeket. Európa egyik legkisebb munkanélkülisége.
A felsorolt intézkedések – a béremelések, a családtámogatási rendszer, a kulturális és sportfejlesztések, az infrastrukturális beruházások és a szociális juttatások – azt mutatják, hogy az állam jelentős összegeket fordít a közjó szolgálatára. A kulturális és sportfejlesztések, például a Magyar Zene Háza (25 milliárd Ft építési költség), a Puskás Aréna (190 milliárd Ft) vagy a családtámogatások (~3000 milliárd Ft/év) finanszírozása évi több ezermilliárd forintos költségvetési forrást igényel. Ezek a konkrét adatok és látható eredmények cáfolják a „mindent ellopnak” vádját.
Felhasznált források:
A kulturális és sportfejlesztések adatai a Liget Budapest Projekt hivatalos oldaláról (), a Magyar Zene Háza programnaptárából (), a Müpa 2025-ös programjából (), fesztiválokról szóló cikkekből () és a SZEOSZ programleírásból () származnak. A családtámogatási és béremelési adatok hivatalos kormányrendeleteken (pl. 453/2024. Korm. rendelet) és költségvetési jelentéseken alapulnak.
Kulturális és sportfejlesztések: A Magyar Zene Háza és a Puskás Aréna kiemelt példák, de a Müpa, színházak, múzeumok és fesztiválok is jelentős állami támogatást kapnak. A sportinfrastruktúra fejlesztése (pl. uszodák, csarnokok) és a szabadidősport támogatása 2025-ben is folytatódik.
Családtámogatási rendszer: A GDP 4,5%-át kitevő támogatás nemzetközi viszonylatban kiemelkedő, 2025-ben új elem a családi adókedvezmény másfélszeres emelése (2025. július 1-től).
Béremelések: A pedagógusok és orvosok béremelése részletesen szerepel, más ágazatok (pl. közigazgatás) bérstagnálása kiegyensúlyozottság érdekében említve.
Aranytartalék: Pontos adat: 2018-ban 3,1 tonna, 2021-re 94,5 tonna, azóta stabil.
Infláció: Az infláció csökkentheti a béremelések és támogatások reálértékét, de ez nem gyengíti a cáfolat alapérvét, mivel a finanszírozás léte a lényeg.
Forrás: Szerző László, vasarnap.hu
Kérlek segítsd munkánkat és a mindenszo.hu fennmaradását, mert a liberálisok el akarnak minket TAPOSNI!
Támogasson minket!
Kártyás fizetéshez kattintson az összegre, amennyivel támogatni szeretne minket.
Egyedi összeggel szeretne támogatást küldeni? Kérem, írja be az összeget, majd nyomja meg a "Támogatom" gombot!
Átutalással szeretne támogatást küldeni?