in ,

Most kaptuk – A migrációs válság miatt felelősségre vonhatják a brüsszeli vezetőket a Nemzetközi Büntetőbíróságon

Európában az elmúlt néhány év során súlyos migrációs válság és emberi jogi krízis alakult ki

Európában az elmúlt néhány év során súlyos migrációs válság és emberi jogi krízis alakult ki. Ez érintette mind Európát, mind pedig a Földközi-tenger térségét, sőt az elmúlt időszakban fölmerült az Európai Unió intézményes felelőssége Afrika és az ott kialakult helyzet kapcsán is – írja a Századvég. Nemzetközi jogászok az EU és vezetőinek felelősségét, valamint uniós csúcspolitikusok (például Emmanuel Marcon francia elnök és Angela Merkel német kancellár) szerepét vizsgálnák a migráció következményei miatt.

 

A hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon kezdeményeznének eljárást a migrációs hullámban részt vevő sok ezer bevándorló – a földközi-tengeri humanitárius helyzet miatt bekövetkezett – halála miatt. A vád alapját képező dosszié szerint több tízezer migráns, illetve menedékkérő került líbiai fogolytáborokba, ahol embertelen körülmények között tartják a migránsokat, s a rövidtávú érdekek szerint eljáró EU-s vezetők a vád szerint hallgatólagosan asszisztáltak is mindehhez.

Az Európai Unió, amely folytatta a vélhetően nemzetközi egyezményeket is sértő együttműködést Líbiával, részese a nemzetközi büntetőjognak, amelynek értelmében – a jogászok szerint – az EU bűntárs, továbbá külön jogi felelősséget kell tulajdonítani például Németországnak és Franciaországnak. Az államszerű jogalanyisággal bíró EU saját speciális (nemzetközi büntetőjogi) felelőssége jól értelmezhető, amihez a Büntetőbíróság előtti vizsgálatban az ad alapot, hogy a Római Statútumot, a Büntetőbíróság alapdokumentumát valamennyi uniós tagállam ratifikálta.

Ezek a jogi relevanciák szoros összhangban állnak azokkal a szakmai értékelésekkel, amelyeket a Századvég az Európai Bizottság és elnöke, valamint az e tekintetben meghatározó portfóliójú EU-biztosok kapcsán végzett. Így felmerül Frans Timmermans és Dimitrisz Avramopulosz személyes felelőssége is, továbbá az a fontos szempont is, hogy az EU jövőbeli, belső intézményi reformjának mindinkább az uniós vezetők és tisztségviselők jogi értelemben vett elszámoltathatóságára kell irányulnia.

A tanulmányt teljes terjedelmében itt érhetitek el.

(Tóth Dalma, 888.hu)

Hoppá! – Király Gábor lehet a Fidesz jelöltje Szombathelyen

Gyurcsány: Pokolian jól megvagyok a bőrömben – 100 milliós évi osztalékkal könnyű