Jó hírek a magyar gazdaság háza tájáról
A magyar gazdaság a következő években is kiegyensúlyozott és fenntartható pályán, dinamikusan bővül majd, stabil költségvetés, folyamatosan csökkenő államadósság és magas foglalkoztatottság mellett – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) 2017–2021-es időszakra vonatkozó makrogazdasági és költségvetési prognózisáról szóló közleményben.
Az NGM közlése szerint 2017-ben 4,1 százalékra, 2018-ban pedig 4,3 százalékra gyorsulhat a magyar gazdaság növekedése. Kiemelték: a gazdasági növekedés széles bázison nyugszik, szinte minden szektor hozzájárul a kedvező teljesítményhez — írja az MTI.
A kormány 2017-re és az azt követő évekre vonatkozó növekedési előrejelzése már egy éve változatlan, mivel a beérkező adatok eddig visszaigazolták, hogy a 2016 decemberében prognosztizált növekedési pályán halad a magyar gazdaság.
A költségvetést a kormány úgy állította fel, hogy változatlanul támogassa a gazdasági növekedést, segítse a gazdaság- és társadalompolitikai célok elérését, miközben a hiány továbbra is jóval a GDP 3 százaléka alatt maradjon, az államadósság csökkenése folytatódjon – írta az NGM.
A közleményben kitértek arra: az idén a növekedés egyik fő hajtóerejét a beruházások jelentik, köszönhetően a lakásépítéseket ösztönző otthonteremtési programnak, az uniós források egyre nagyobb mértékű felhasználásának, valamint a nagyvállalatok további kapacitásbővítésének.
Idén ösztönzően hatott a hatéves bér- és adómegállapodás keretei között 2017-től kilenc százalékra csökkentett, az Európai Unióban legalacsonyabbnak számító társasági adókulcs is.
Rámutattak: a foglalkoztatás bővülésével és a bérek dinamikus emelkedésével párhuzamosan a fogyasztás is számottevően hozzájárul a növekedéshez.
A NGM dokumentuma szerint a növekedés fenntarthatóságát mutatja, hogy a dinamikus bővüléssel párhuzamosan az infláció mérsékelt maradt, és a pénzügyi egyensúlyi folyamatok is kedvezőek.
Az államháztartás gazdálkodása kiegyensúlyozott, az államadósság is évről évre csökkenő pályán van. Szintén kedvező, hogy az állam finanszírozását tekintve a külföldiek szerepe, valamint ezzel párhuzamosan az adósság devizaaránya is jelentősen mérséklődik.
(Pörge Béla, 888.hu)