Van, ami hit kérdése – és van, ami nem. Amikor egy szervezet tizenhatezer adat alapján, uniós normák szerint kiszámolja, hányan élnek szegénységben, és ezt az Eurostat is megerősíti, azt nehéz hitkérdésnek tekinteni. A mutató definícióját lehet vitatni, de ha azt mutatja, hogy Magyarországon X ember tartozik ebbe a körbe, akkor valószínűleg így is van. Ha mégis kifogásunk van a definícióval kapcsolatban, akkor Brüsszelben lehet kopogtatni – és gyakran kell is.
Ezzel szemben, ha megkérdezünk 1000 embert – reprezentativitás ide vagy oda –, kis mértékben bár, de más eredmények születhetnek. Kivéve akkor, ha az Egyensúly Intézet vagyunk. Akkor drasztikusan mellélövünk, ami különösen érthető, ha megnézzük az Egyensúly Intézet szegénységkutatásának apróbetűs részleteit. Kiderül például, hogy az adatfelvételt a tizensok százalékos hibáitól legendássá lett Závecz Research végezte.
Arról nem is beszélve, hogy a tekintetes kutatás olyan széles körben elfogadott, ősidők óta kőbe vésett, tűpontos definíciókkal operál, mint „a gondtalan élet”, „az átlagos szintű élet” és a „szűkös megélhetés”.
A helyzet pikantériája, hogy az Egyensúly Intézet, Závecz Research által készített, nagy hibahatárral rendelkező mérése szerint honfitársaink 32%-a nem tudna megbirkózni egy váratlan 100.000 forintos kiadással. Ugyanakkor az Eurostat pontos adatai szerint 31,5%-uk nem tudna megbirkózni egy váratlan 145.000 forintos kiadással – vagyis kevesebb ember nem tudna megbirkózni egy lényegesen nagyobb összeggel.
Csendben megjegyzem, hogy 2010-ben ez az arány még 74,4% volt.
Miért beszélünk erről? Mert három baloldali elemző úgy döntött, hogy hatalmas módszertani hibákkal tarkítva bebizonyítják: a 2010-2023 között a szegények arányát tekintve a harmadik legnagyobbat javuló Magyarországon „a kormány nem megfeledkezett a szegényekről, hanem szándékosan tartja őket a szegénységben”.
Az Egyensúly Intézet kutatója – a Telex beszámolója szerint – például kifejtette, hogy az Eurostat teljes unióra vonatkozó szegénységi mutatója, az AROPE, nem jó, mert az az országon belüli egyenlőtlenségekre fókuszál (ez egyébknt nem igaz, az egyenlőtlenségeket egy másik mutató méri, de erről majd később), és hogy az a jó, amit ők csinálnak. Majd bemutatta a saját mérésüket, ami betűről betűre megegyezik az AROPE-mutatóval.
Ha te csinálod matematikailag megbízhatóbban, az rósz, de ha én csinálom statisztikailag rosszabbul, az lyó!
(Varga Mátyás Zsolt)
Kérjük a segítségedet!
Wittinghoff minden pert megnyert ellenünk és elárverezik a lakásunkat, ha nem fizetünk neki!
Támogasson minket!
Kártyás fizetéshez kattintson az összegre, amennyivel támogatni szeretne minket.
Egyedi összeggel szeretne támogatást küldeni? Kérem, írja be az összeget, majd nyomja meg a "Támogatom" gombot!
Átutalással szeretne támogatást küldeni?