Támogatás
hétfő, január 20, 2025
Támogatás
Támogatás

Baljós hírek keltek nemrég szárnyra a varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet további sorsáról. A budapesti Wacław Felczak Alapítvány ezzel kapcsolatban nemrég közleményt is kiadott. Milyen jövő vár a magyar-lengyel kapcsolatok kulcsintézményére? Miként befolyásolhatja a sorsát a közelgő lengyel elnökválasztás? Ennek jártunk utána.

 

„Az Intézet a politika áldozata lett”

A lakonikus ítélet nem egy politikusé, nem egy tetszőleges tévében beszélő fejé: egy fiatalé a sok száz közül, aki a lengyel hősről, Wacław Felczakról elnevezett intézetben ismerkedhetett tanulhatott, bontakoztathatta ki tehetségét Varsóban.

A politikában persze nincsen jó és rossz – a politikában csak politika van.

A Wacław Felczak Intézetet hat éve álmodták meg azok, akik elkötelezték magukat az ezeréves lengyel–magyar kapcsolatok mellett, és ezt az élményt szerették volna a fiataloknak is átélhetővé, megtapasztalhatóvá tenni.

Mások viszont, az új, Tusk-féle lengyel vezetésből úgy döntöttek, beszántják az egészet úgy, ahogy van.

Ahogy arról korábban a Mandiner is beszámolt, közleményt adott ki lengyel testvérintézményük tervezett bezárása ellen a budapesti Wacław Felczak Alapítvány. A kommünikében azt írták, hogy 2018-ban a híres lengyel hungarológus-történész, Wacław Felczak után elnevezett varsói Felczak Intézet (Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet) és a budapesti Wacław Felczak Alapítvány egy lengyel-magyar parlamenti döntést követően jött létre, a testvérintézmények célja pedig a lengyel-magyar közös kulturális és történelmi örökség megőrzése volt.

A lengyel-magyar kötelékek

Ennek érdekében a társadalmi- és közélet teljes spektrumát lefedve tevékenykednek: előmozdítják a gazdasági párbeszédet a két ország szereplői között, testvérvárosi kapcsolatokat erősítenek, konferenciákat szerveznek, könyveket adnak ki, egymás zenei kultúráját, turisztikai kincsek népszerűsítik, segítséget nyújtottak a lengyel nyelv magyarországi taníttatásában, és minden nyáron a krasiczyni várkastélyban közéleti szabadegyetemet szerveztek. Hangsúlyozták továbbá, hogy „nem hagyhatjuk, hogy az elmúlt időszakban jelentkező problémák maga alá temessék a lengyel–magyar kapcsolatokat, mert ezek a kötelékek régiónk szempontjából nem a múltat, hanem a jövőt jelentik”.

A közlemény azzal zárult, hogy

az Alapítvány problémásnak tartja a Tusk-kormány azon szándékát, hogy megszünteti a lengyel-magyar kapcsolat egyik kulcsintézményét.

Úgy vélik, „ez a lépés egyértelműen hátráltatná a lengyel és a magyar nemzet közötti kapcsolatok intenzitását, a köztünk fennálló párbeszéd folytatását”.

A lengyelországi Wacław Felczak Lengyel- Magyar Együttműködési Intézet felállításáról szóló törvényt a lengyel köztársasági elnök 2018. március 5-én írta alá. A két szervezet létrehozása a lengyel-magyar kapcsolatok vonatkozásában az elmúlt évtizedek legjelentősebb kultúrdiplomáciai eseménye volt. A lengyelországi intézet, akárcsak a magyarországi, elsődleges feladatai között jelölte meg a magyar-lengyelhagyományok fiataloknak történő átadását.
Az Intézet életében 2024-ben jelentős változás állt be. Maciej Szymanowski igazgató urat 2024 júniusában felmentették a munkavégzés alól, azóta megbízott/ideiglenes vezetőként Daniel Kasprzak, a lengyel miniszterelnöki hivatal főigazgatójának kabinetfőnöke viszi az Intézetet.

Veszélyben a barátság?

Lapunk a híresztelések okán megszólaltatott két olyan fiatalt is, akik rendszeresen részt vettek az Intézet és az Alapítvány rendezvényein.

„2018-ban találkoztam először az Intézettel az első, Varsóban szervezett szabadegyetemen, és egészen az utolsó, 2023-as nyári egyetemig aktív résztvevője voltam az Intézet által szervezett programoknak. Rendkívül inspirálónak találtam, hogy a több évszázados lengyel-magyar barátság egy újabb fórumon erősödhetett” – fogalmazott Dukavits Bence.

Hozzátette, a Felczak Intézet nélkül ma a baráti köröm jelentős részét nem ismerné. „Az Intézetnek köszönhetően lehetőségem nyílt lengyel egyetemista társaimmal aktív párbeszédet folytatni, legyen szó politikáról, kultúráról vagy történelemről. A programok különleges élményt nyújtottak, hiszen közvetlen kapcsolatba kerülhettünk az előadókkal, akár kritikusabb témákban is”.

Gondolatait azzal zárta, hogy a Felczak nélkül valószínűleg sosem ismerte volna meg Lengyelország gyönyörű városait és vidéki tájait. „Röviden összefoglalva: 

az Intézet nélkül az életem egy fontos része egészen másképp alakult volna. 

Őszinte hálával tartozom a Felczaknak ezekért a lehetőségekért” – hangsúlyozta Dukavits.

Kérjük a segítségedet! 

Wittinghoff minden pert megnyert ellenünk és elárverezik a lakásunkat, ha nem fizetünk neki! 

Támogasson minket!

Kártyás fizetéshez kattintson az összegre, amennyivel támogatni szeretne minket.


Egyedi összeggel szeretne támogatást küldeni? Kérem, írja be az összeget, majd nyomja meg a "Támogatom" gombot!


Átutalással szeretne támogatást küldeni?

 

Gyere, szólj hozzá te is!oszd meg a véleményed!mondd el, mit gondolsz!

Feliratkozás
Kommentértesítést kérek
0 Hozzászólások
Legrégebbi
Legújabb A legtöbb szavazatot kapott
Inline visszajelzések
Minden hozzászólás megtekintése
Címkék:

Hírlevél

Rólunk

Mindenszo.hu egy Konzervatív, patrióta hírportál. Nálunk a hír szent, a vélemény szabad. A liberálisok gyűlölik a mindenszót, ebből tudjuk, hogy jó úton járunk.
Hitvallásunk: „Aki embernek hitvány, magyarnak alkalmatlan!” Tamási Áron

Támogasson minket

Egyedi támogatás

 

0
Itt tudsz a cikkhez kommentelni!x

Adblock észlelve

Kérjük, támogasson minket azzal, hogy kikapcsolja az AdBlocker kiterjesztést a böngészőjéből a weboldalunkhoz.