in ,

Nem stadion – 40 milliárdból fejlesztik itthon nemzeti parkokat

Országos kampány indul a nemzeti parkok Széchenyi 2020 programban magyar és európai uniós forrásokból megvalósuló fejlesztéseinek bemutatására

Országos kampány indul a nemzeti parkok Széchenyi 2020 programban magyar és európai uniós forrásokból megvalósuló fejlesztéseinek bemutatására – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára egy csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.

 

Schanda Tamás ismertette, hogy az államtitkárság kilencedik alkalommal indítja el tematikus kampányát, amellyel hat nemzeti park igazgatóság eseményeihez csatlakoznak. Az első esemény Dévaványán, a Túzok Fesztiválon lesz szombaton, az utolsó pedig július 6-án Kápolnapusztán.

Az államtitkár elmondta, hogy a Széchenyi 2020 programban

a 2014-2020-as időszakban mintegy 40 milliárd forintot fordít a kormány a nemzeti park igazgatóságok fejlesztéseire. Ezzel a 10 nemzeti park igazgatóság közel 100 projekttel mintegy 100 ezer hektáron javítja a természetes és természetközeli élőhelyek állapotát.

Fejlesztik továbbá a természetvédelmi kezelést és a nagyközönség számára a bemutatást szolgáló infrastruktúrát, illetve a természetvédelmi őrszolgálatot, beleértve a természetvédelmi monitorozáshoz szükséges infrastruktúra fejlesztését – sorolta.

A programokról, az események időpontjairól tájékoztatást kaphatnak az érdeklődők a https://nyiltnap.szechenyi2020.hu honlapon és az Együtt fejlődünk Facebook oldalán.

40 milliárdnyi EU-pénzből fejlesztik itthon nemzeti parkokat

Schanda beszámolt arról is, hogy Magyarország teljes területének harmada természetközeli állapotban maradt meg, 9 százaléka védett terület, 21 százaléka pedig Natura 2000 terület.

Schanda Tamás rámutatott, hogy az országban nagy népszerűségnek örvend az ökoturizmus, amelynek kiváló helyszínei a nemzeti parkok területei, látványosságai, programjai. A családok egyre inkább szeretnek a természetben kikapcsolódni, és egyre jobban növekszik az aktív utazások iránti igény is. Tavaly a nemzeti park igazgatóságoknál regisztrált látogatók száma meghaladta az 1,6 milliót, és a jelenleg megvalósuló fejlesztések tovább növelik majd az igazgatósági bemutatóhelyek vonzerejét – tette hozzá.

Kitért arra is, hogy a nemzeti parkok ma a magyarországi ökoturizmus legnagyobb letéteményesei, a nyilvántartott mintegy 700 létesítmény felét tartják fenn országszerte, az országban működő tíz nemzeti parki igazgatóság összesen 300 ezer hektár állami tulajdonú védett területet kezel. A nemzeti parkok számára kiemelten fontos feladat a környezeti nevelés, évente 200 ezer diák vesz részt ilyen programokban – jegyezte meg.

Az államtitkár mindezek mellett számos, a Széchenyi 2020 programban megvalósuló fejlesztést is említett. Többek között megépült az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság látogató- és fogadóközpontja, megújul a szilvásváradi Szalajka-völgyi információs ház a Bükki Nemzeti Parkban.

Források segítségével valósult meg a Kiskunsági Nemzeti Parkban a bugaci fogadótér, valamint a fülöpházi Naprózsa Ház. A fejlesztések során megújul a Hortobágy település nagyrendezvényeinek helyet adó Vásártár és a kiállító terek is. Korszerűsítik még több tucat barlang műszaki eszközeit, csak a Bükki Nemzeti Parkban 38 barlang és azok közvetlen környezetét érintő védelmi beavatkozásra kerül sor – sorolta.

Címlapkép forrása: MTI Fotó Kovács Attila

(portfolio.hu)

Pilhál a „frontérzékeny” Momentumról

Nem stadion – Elrajtolt a vezető hazai cserépgyártó alföldi gyárépítkezése