Hiába zsarolták Szijjártót, nem adta fel a kárpátaljai magyarok ügyét
A tárcavezető kiemelte, ha Magyarország elengedi a vétó lehetőségét a nemzetközi szervezetekben, azzal lemond az egyetlen eszközről, amellyel megvédheti a kárpátaljai magyarokat és kényszerítheti Ukrajnát, hogy feleljen meg a nemzetközi jogszabályoknak. Szijjártó Péter közölte, február 14-15-re tervezte a NATO a NATO-Ukrajna honvédelmi miniszteri bizottsági ülést,
ennek megrendezését Magyarország megvétózta, így a szövetség főtitkára arról tájékoztatta a tagállamokat, hogy az ülést nem tartják meg.”
A külügyminiszter kifejtette, ugyan próbáltak Magyarországra nyomást gyakorolni, hogy ne éljen a vétójogával, de az ország ellenállt, mert a magyar külpolitika kötelessége megvédeni a magyarokat, bárhol is élnek. A nemzetközi politikában minden mindennel összefügg, így Magyarország nem fogadta el azt az érvelést, hogy egy kisebbségi ügyet ne lehessen egy nemzetközi szervezet kereteiben a vétójoggal összekötni – magyarázta.
Úgy vélte, ez nem kétoldalú ügy, hiszen Ukrajna a nemzetközi kötelezettségeinek is szembement a jogszabállyal, alapvető nemzetközi jogot sért. Kitért arra is, hogy minden ország, amely szoros integrációra törekszik a NATO-val, éves programokat vállal és hajt végre, és ennek keretében Ukrajna vállalta a kisebbségi jogok tiszteletben tartását. Ha Ukrajna komolyan gondolja a közeledést a NATO-hoz és az EU-hoz, akkor tiszteletben kell tartania annak elvárásait – mutatott rá, majd hangsúlyozta:
nem Magyarországnak kell megváltoztatnia a helyzetet, mert nem mi állítottuk elő, csak az tudja megszüntetni, aki előállította, vagyis Ukrajna.”
Ahhoz, hogy Magyarország feloldja a vétóját, Ukrajnának a Velencei Bizottság és az EU elvárásainak megfelelően addig nem lehet megkezdenie a törvény végrehajtását, amíg minden részletkérdésben nem állapodik meg a nemzeti kisebbségekkel, így a magyarokkal is – mondta. Hozzáfűzte, ha olyan határozatot, rendeletet hoz az ukrán kormány, hogy felfüggeszti a törvény végrehajtását a konzultáció végéig, az jó tárgyalási alap a helyzet megnyugtató rendezéshez.
A külügyminiszter szerint kommunikációs hadviselés is zajlik, mert olyan álhíreket próbálnak megjelentetni a sajtóban, hogy megállapodás született az ügyben, és minden el van rendezve.
Azonban ez nincs így, és az, hogy Ukrajna kitolná az átmeneti időszakot, nem ér semmit, hiszen akkor ugyanaz a törvény lépne életbe később”
– közölte.
Az MTI szerint arról is beszélt, hogy a törvény végrehajtására utal, hogy a világirodalmat már ukránul kellene tanítani szeptembertől, továbbá körlevelet küldtek az iskoláknak, hogy felmérjék, mennyire beszélnek ukránul a tanárok. Szijjártó Péter kiemelte,
Magyarország érdeke a megoldás.”
Szerdán megindulhat a konzultáció a kárpátaljai magyarok és az ukrán kormány között, és Magyarország minden támogatást megad a kárpátaljai magyaroknak – mondta.
(forrás:888.hu)