Útnak indultak ősszel a magyarok
Jelentős bővülést mutatott fel idehaza a pihenési célú utazási piac októberben: a Központi Statisztikai Hivatal tegnap közzétett részletes forgalmi adatai alapján leginkább a magyarok használták ki az őszi kikapcsolódás lehetőségeit az országhatárokon belül. Októberben az előző év őszi időszakához képest mintegy 10 százalékkal több belföldi turista fordult meg a kereskedelmi szálláshelyeken, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma pedig kimagasló mértékben, 11 százalékkal emelkedett.
Honfitársaink nemcsak többet utaztak, hanem több pénzt is költöttek el a magyarországi turizmusban: az adatok szerint az őszi hónapban 21,5 százalékkal 8,3 milliárd forintra nőtt a szállásdíjbevétel a hotelekben – ebből a még mindig az egyik legnépszerűbb kafetériaelem, a Széchenyi-pihenőkártya révén 1,3 milliárd forint jutott a szolgáltatókhoz, ami 18 százalékkal magasabb összeg, mint 2016 azonos időszakában.
Az októberi élénk vendégjárásban minden bizonnyal szerepe volt az ünnepi hosszú hétvégének és az iskolai őszi szünetnek is, továbbá a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) belföldi utazást népszerűsítő országos kampányainak.
Eközben tovább gyarapodott a hazánkba látogató külföldi turisták által igénybe vett szállodai éjszakák száma 1,2 millióra, éves összevetésben másfél százalékos többletet előidézve a beutazó turizmusban. Az év tizedik hónapjában összességében 5,6 százalékkal nőtt a magyarországi vendégforgalom.
– A kiváló belföldi adatokra a turisztikai ügynökség sikeres nyári kampányának hatása mellett az októberben indult őszi forgalomélénkítő kampány is rásegíthetett – állapította meg Guller Zoltán, az MTÜ vezérigazgatója. Ismertette, a magyarok által eltöltött vendégéjszakák száma valamennyi turisztikai régióban nőtt, többségükben a bővülés mértéke két számjegyű volt. Különösen sokan fordultak meg azokban a régiókban, ahol az őszi bor- és gasztronómiai élményeket kínáló borvidékek vannak – ezt állította középpontjába az MTÜ őszi kampánya is.
Két év múlva még pontosabb adatokkal tudunk dolgozni – hangsúlyozta Guller Zoltán, utalva rá, hogy az Országgyűlés kedden döntött a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ felállításáról. Eszerint 2019. január elsején megkezdheti működését az a felhőalapú, napi adatkapcsolatra épülő informatikai rendszer, amely a turizmusban jellemző paradigmaváltás része.
A vezérigazgató szerint a rendszer indulásával kezdetét veszi a szálláshelyek adatszolgáltatásának digitalizálása és korszerűsítése annak érdekében, hogy a piaci szereplők tevékenységével kapcsolatos statisztikai adatok naprakészek és pontosak legyenek. – Mindez nem csupán az adminisztrációs terheket csökkenti, hanem a turizmust érintő fejlesztési döntéseket is segíti, ráadásul jelentősen javítja az átláthatóságot – fogalmazott az MTÜ első embere.
(Thurzó Katalin, magyaridok.hu)