A Nézőpont Intézet legfrissebb kutatásából kiderül, hogy az elmúlt hetek megmozdulásainak az ellenzéki pártok csupán szemlélői, nem alakítói, szerepüket gyakorlatilag átvette a balliberális sajtó.
Ennek fényében különös figyelmet érdemel milyen erők állnak az ellenzéki médiák mögött.
MDIF és a 444
Uj Péter elismerte, hogy kisebbségi tulajdont szerzett a 444.hu-t működtető Magyar Jeti Zrt.-ben az MDIF (Media Development Investment Fund) érdekeltségébe tartozó Digital News Ventures nevű befektetési alap, amely mögött Soros György és emberei állnak.
Ez az aprócska tény a főszerkesztő szerint nem jelenti azt, hogy ne lennének függetlenek és objektívek, hiszen csupán kisebbségi tulajdonnal rendelkezik a fent említett cég a portálban.
Forrás: MTI
Az Origo konkrét számokat is említett írásában, ahol arról számolt be, hogy több mint 100 millió forintért 20 százalék körüli részvénypakettet vásárolt a befektetési alap.
Uj Péter szerint a résztulajdonosnak nincsenek elvárásai a lap ideológiai irányvonalával szemben. Tehát az MDIF szerinte nem befektet, hanem „mindössze” támogat.
Az azonban nehezen képzelhető el, hogy a befektető támogató minden cél és elvárás nélkül nyújtana támogatást. Ezt támasztja alá a Mandiner még tavaly közölt cikke a 444 tulajdonosi hátterével kapcsolatban.
Az írásban a portál úgy fogalmaz, hogy az amerikai befektetési alapok, mint amilyen az MDIF is, a lehető legritkábban működnek nonprofit formában és rendelkeznek jótékonysági státusszal.
Soros és az MDIF kapcsolata
A 888.hu utána járt a Soros és az MDIF kapcsolatának, mutatjuk a főbb kapcsolódási pontokat:
– Az MDIF Soros pénzéből jött létre,
– 2005 és 2009 között az MDIF (korábban MDLF) kapta a legtöbb, több mint 15 millió dollárnyi támogatást a Soros-féle Open Society Institute-tól,
– egyik vezetőjük, Marie Nemcova, az MDIF által delegált igazgatósági tagja, 1994-től 1998-ig a prágai Soros-alapítvány programigazgatója volt, amit az MDIF kedvéért hagyott ott.
Soros káderei a 444 vezetőségében
444 és a Magyar Narancs
A történet sajátos pikantériája, hogy az MDIF Magyarországon nem csupán a 444.hu-t támogatja, a Magyar Narancsba kétszer is „beszállt” már. Először 2000-ben, majd pedig 2012-ben és a mai napig ők támogatják a liberális hetilapot.
A befektetési alap 39 országban hozzávetőlegesen 111 médiavállalatot támogat, de megfogalmazásuk szerint kizárólag „kritikus”, „független” és „demokratikus” médiák részesülhetnek a támogatásból.
Azt döntsék el Önök, hogy a 444.hu és a Magyar Narancs megfelel e ezeknek a kritériumoknak.
(Cikkünk következő részében többek között a jótékonysági lottóból szerzett pénzekről és a Clinton Alapítványról is szó lesz)
forrás: magyaridok.hu