Nikki Haley helyi idő szerint kedden jelentette be a döntést, majd leszögezte: a kilépés nem jelenti azt, hogy az Egyesült Államok ne tartaná be korábbi emberi jogi kötelezettségvállalásait.
A külügyminisztériumban Mike Pompeo tárcavezetővel közösen a sajtó elé álló diplomata bírálta a világszervezet genfi székhelyű testületét, és azt hangoztatta, hogy a szervezet “álszent és öncélú”, és valójában “gúnyt űz az emberi jogokból”. Hozzátette: Washington azért lép ki, mert “egyetlen országnak sem volt bátorsága”, hogy csatlakozzék a szervezet megreformálását célzó amerikai törekvésekhez, és még az Egyesült Államokkal azonos véleményen lévő országok sem kívánták nyíltan bírálni a 47 tagú tanács munkáját.
A döntést magyarázva Nikki Haley meggyőződését fejezte ki, hogy az Emberi Jogi Tanács munkáját nem az emberi jogok helyzete, hanem politikai megfontolások motiválják. Mint mondta, ezt az is bizonyítja,, hogy a szervezet “aránytalan mértékben” foglalkozik Izraellel. Haley egyébként már korábban is többször azzal vádolta meg a szervezetet, hogy “betegesen elfogult” Izraellel szemben.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Zeid Raad al-Husszein csalódását fejezte ki a washingtoni bejelentés miatt. Zeid Raad al-Husszein azt írta Twitter-üzenetében: “elszomorító, de nem meglepő hír” az amerikai kilépés. Szerinte az Egyesült Államoknak még nagyobb szerepet kellene vállalnia az emberi jogokért való küzdelem terén, nem pedig kivonulni.
(forrás: Forisek Ádám, 888.hu)