Donald Trump győzelme nem kevesebbet jelent, mint azt, hogy az amerikai szavazók határozottan elutasították a liberalizmust és a „szabad társadalomnak” az 1980-as évek óta fejlődő koncepcióját – írja választások utáni elemzésében Francis Fukuyama a Financial Times hasábjain. A neves liberális amerikai politikai gondolkodó szerint az amerikai politika új érája kezdődött meg, ugyanis az amerikai szavazópolgárok úgy választották meg meggyőző többséggel Trumpot, hogy már pontosan ismerték, látták négyéves elnöki ciklusát, és mégis voksaik eredményeként Trump emberei uralják majd mind a három hatalmi ágat.
Fukuyama úgy véli, hogy a klasszikus liberalizmus pillérei megrendültek: túlhatalomra tett szert a piacok mindenhatóságát hirdető neoliberalizmus, amelynek eredménye az lett, hogy az elitek tovább gazdagodtak, a munkásrétegek pedig elszegényedtek, és kitörési lehetőségek nélkül maradtak.
A másik torzulás az identitáspolitika, a woke liberalizmus megerősödése lett,
vagyis a társadalmi egyenlőség programját felváltotta egyes marginalizált csoportok (faji kisebbségek, bevándorlók, szexuális kisebbségek) jogainak túlzott pártfogása.
A baloldal ezekkel a kisebbségekkel foglalkozott, miközben a magára hagyott munkásrétegek egyre inkább a hagyományos értékeket képviselő jobboldal felé kezdtek kacsintgatni. Fukuyama szerint tehát
a voksoláson nem a faji, etnikai vagy nemi kisebbségi szempontok, hanem az osztályérdekek domináltak.
A szerző azt írja, hogy Donald Trump viszont nemcsak a neoliberalizmust és woke-ot, hanem magát a klasszikus liberalizmust is háttérbe fogja tolni, ha megteszi, amit ígért, akkor a fékek és ellensúlyok hagyományos rendszere sem fogja megállítani, és veszélyes útra viheti Amerikát. A protekcionista vámpolitika rossz hatással lehet az inflációra, a termelékenységre és a foglalkoztatásra. A bevándorlással kapcsolatban Trump már nem egyszerűen le akarja zárni a határt, hanem több millió okmány nélküli bevándorlót akar kitoloncolni, ez pedig óriási társadalmi feszültségeket fog kelteni.
Fukuyama, a Stanfordi Demokrácia, Fejlődés és Jogállamiság Központ főmunkatársa szerint nagy váltás lesz az amerikai külpolitikában is.
Ennek vesztese pedig Ukrajna lesz, szembe kell majd néznie, hogy az oroszok feltételei mentén kell békét kötnie,
ugyanis Trump nem fogja tovább finanszírozni a Moszkva elleni háborút. De Európa is bajban lesz, ha Amerika kétkedve áll hozzá a kollektív védelem kötelezettségéhez a NATO-ban.
Fukuyama nem zárja ki, hogy a béke érdekében Trump kiegyezik Kínával, és Tajvannak kapcsolatban is lesz egy különalku köztük. A harmadik katonai válsággócnál azonban az elemző azt valószínűsíti, hogy Trump ott teljes erővel beleáll:
Izraelt támogatni fogja az Irán és proxyjai elleni küzdelemben.
Fukuyama írásában felhívja a figyelmet, hogy Trump várhatóan sokkal hatékonyabban fogja bedarálni programját, akár a közigazgatás átalakításának, az ukázok végrehajtását akadályozó bürokraták elbocsátásának árán is. Mint írja, Kamala Harris tévedett, amikor fasisztának nevezte Trumpot, ugyanis a leendő elnök nem akar egy totalitárius rendszert kiépíteni az Egyesült Államokban, hanem ehelyett
fokozatosan tervezi gyengíteni a liberális intézményeket, épp, ahogy Orbán Viktor teszi 2010-es hatalomba való visszatérése óta Magyarországon.
Ez a leépülés már elkezdődött, Trump már most jelentős károkat okozott: elmélyítette a társadalmon belüli polarizációt, meggyengítette azt a hitet, hogy a kormány az amerikaiak kollektív érdekeit képviseli, meghonosította a durva politikai retorikát, és a republikánusok többségét meggyőzte arról, hogy elődje illegitim elnök volt, aki elcsalta a 2020-as választásokat – zárja gondolatait Francis Fukuyama.
Kérjük a segítségedet!
Wittinghoff minden pert megnyert ellenünk és elárverezik a lakásunkat, ha nem fizetünk neki! Itt vannak a részletek:
Támogasson minket!
Kártyás fizetéshez kattintson az összegre, amennyivel támogatni szeretne minket.
Egyedi összeggel szeretne támogatást küldeni? Kérem, írja be az összeget, majd nyomja meg a "Támogatom" gombot!
Átutalással szeretne támogatást küldeni?