Világszerte 2,5 millió embert juttattak át államhatárokon embercsempészek 2016-ban, amiből mintegy 7 milliárd dollár bevételre tehettek szert – állapítja meg szombaton nyilvánosságra hozott jelentésében az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Hivatala (UNODC).
A Hszinhua kínai állami hírügynökség ezt azzal állítja párhuzamba, hogy nagyjából ennyit fordít évente humanitárius segélyezésre az Egyesült Államok és az Európai Unió együttvéve. A jelentés szerint az embercsempészet jelensége a világ minden régiójában megtalálható; és különösen azok fordulnak a bűnözőkhöz, akiknek nincs más módjuk, hogy konfliktus sújtotta hazájukból biztonságos helyre meneküljenek.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint minden évben több ezren vesznek oda az úton; a legveszélyesebb a Földközi-tengeri útvonal, ahol a halálesetek 50 százalékát jegyezték fel. A jelentés kiemeli: az is előfordul, hogy az embercsempészek szisztematikusan, tömegesen megölik áldozataikat. Emellett a migránsok más visszaéléseknek is áldozatul eshetnek; fizikai erőszak, nemi erőszak, lopás, emberrablás, zsarolás, emberkereskedelem fenyegeti őket.
Az UNODC arra is kitért, hogy az embercsempészetnek korrupciós vetülete is van. Az embercsempészek ugyanis gyakorta bonyolult módszereket alkalmaznak a hatóságok megtévesztésére, álházasságokkal, fiktív munkaszerződésekkel, hamis dokumentumokkal vagy vesztegetéssel igyekeznek áldozataikat átjuttatni a határokon. A legtöbb embercsempész hálózat a legtöbb szinten rendszerszintű korrupcióhoz folyamodik – állapítja meg a világszervezet.
(forrás: Sümeghi Lóránt, 888.hu)