in ,

VERRASZTÓ DÁVID SZENZÁCIÓS VERSENYZÉSSEL EURÓPA-BAJNOK, MAGYAR ÉREMESŐ

Csütörtökön este a glasgow-i úszó-Európa-bajnokságon férfi 400 méter vegyesúszásban Verrasztó Dávid 4.10.65-tel Európa-bajnok lett

Csütörtökön este a glasgow-i úszó-Európa-bajnokságon férfi 400 méter vegyesúszásban Verrasztó Dávid 4.10.65-tel Európa-bajnok lett, a 16 éves Késely Ajna 4:03.57-es idővel korosztályos Európa-csúcsot úszott, amely az ezüstéremzhez volt elég, Burián Kata 2:07.43 új egyéni csúccsal bronzérmet nyert női 200 méter háton, a férfi 100 méter pillangó döntőjében Milák Kristóf és Cseh László sem tudott dobogóra állni, a férfi 4×100-as vegyesváltó az 5., míg a női a 8. lett.

A glasgow-i úszó-Európa-bajnokság csütörtök esti programjában öt magyar versenyzőért szoríthattunk egyéniben, illetve a férfi és a női 4×100 méteres vegyesváltónak.

VERRASZTÓ DÁVID EURÓPA-BAJNOK

A férfi 400 méter vegyes utolsó előfutamban Verrasztó Dávid magabiztosan, a legjobb idővel jutott az esti fináléba (4:14.18), így joggal reménykedhettünk egy éremben.

A finálét pillangóval kezdték az úszók, Verrasztó a 2. helyen fordult 100 méter után. Féltávnál még mindig a brit Litchfield vezetett, a magyar továbbra is a második helyen haladt. Mellen felúszott Litchfieldre, ketten el is jöttek a mezőnytől.

Verrasztó Dávid Európa-bajnok lett 400 méter vegyesen
FORRÁS: AFP/FRANCOIS-XAVIER MARIT

Fantasztikus hajrával legyőzte a brit kihívóját,és egy tempóval végül jobbnak bizonyult! A vége 4.10.65, Litchfield 4.11-et ment kereken, a harmadik helyen 4.14.26-tal a spanyol Joan Lluis Pons Ramon ért be. Zsinórban 3. Eb-aranyát nyerte ezen a távon a klasszis magyar úszó.

„Ez volt életem egyik legszorosabb versenye. Örülök, hogy betartottam amit délelőtt ígértem, nevezetesen, hogy javulni fogok egy másodpercet, persze ez messze elmarad a legjobbamtól, de a felkészülésem sem volt egyszerű. Az angol srác gyorsabb és erősebb nálam, de tudtam, hogy mellen utolérhetem, utána pedig nagyon jól osztottam be az erőmet, ami kitartott a végig,működött a taktika. Nagyon boldog vagyok, hogy nyertem, főleg, mert ezzel én lettem a legidősebb győztes ebben a számban”– mondta az Európa-bajnok Verrasztó Dávid.

A 16 ÉVES EZÜSTÉRMES MAGYAR LÁNY

A női 400 méter gyors középdöntőjében Késely Ajna győzelméhez kétség sem férhetett, végig az élen haladva nyerte meg a futamot 4:08.77-es idővel, így a legjobb idővel jutott a fináléba.

A 16 éves magyar lány nagyon bekezdett a döntőben, 50 és 100 méter után is az élen állt. 150-nél fél másodperc volt az előnye Késelynek, ebből 38 század lett 200 méter után. Az olasz Quadarella nem viccelt, 300-nál már szinte teljesen együtt fordultak, nem volt kérdés, hogy a két úszó közül lesz majd az egyik az Európa-bajnok.

Késely Ajna ezüstérmes lett női 400 méter gyorson
FORRÁS: MTI/AP/DARKO BANDIC

Végül sajnos Quadarella két tizedmásodperccel gyorsabb volt, de Ajna így is büszke lehet magára: 4:03.57., ez egy Eb-ezüstöt és korosztályos Európa-csúcsot érő idő.

„Ha a három számomat egybe vesszük, akkor ez volt a legjobb szerintem. Ezért nagyon meg kellett harcolnom és nem is az első, vagy a második helyért, hanem az időért. Egyértelmű, hogyezt az olasz lány hozta ki belőlem, magamtól biztosan nem sikerült volna, neki is köszönhető ez a 4:03-as idő. Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült”– árulta el a verseny után Késely Ajna.

BURIÁN KATA FELTETTE AZ I-RE A PONTOT

A női 200 méter hát középdöntőjében Burián Kata 2:07.65-tel egyéni rekordot úszott, ez pedig azt jelentette, hogy a magyar sportoló a második legjobb idővel került a fináléba.

Burián az első ötven métert harmadikként teljesítette, 100-nál pedig már másodikként fordult, hat tized volt a hátránya.

Burián Katalin bronzérmet nyert 200 méter háton
FOTÓ: SZABÓ GÁBOR – ORIGO

A táv kétharmadánál a harmadik pozícióban volt, amelyet kiváló utolsó 50 méterrel sikerült magabiztosan megtartania, sőt a végén nagyon felúszott az orosz Usztinovára,
végül hajszálnyival, de lemaradt az ezüstről, így végül 2:07.43-as új egyéni csúccsal bronzérmes lett.Az Eb-címet az olasz Panzerita szerezte meg.

„Anno, ami Rio előtt történt, akkor engem nagyon padlóra küldtek és biztos, ami biztos még meg is rugdostak a földön. Az viszont biztos, hogy akik anno, azt megcsinálták velem, nekik köszönhetem, hogy most itt vagyok, hiszenborzasztóan megerősödtem, de azért ne kerüljenek a szemem elé egy jó darabig. A következő olimpián már én szeretnék lenni az első magyar női hátúszó,úgyhogy oda már bebiztosítom magam” – nyilatkozta könnyeivel küszködve a vegyes zónában Burián Kata.

MILÁK ÉS CSEH SEM ÁLHATOTT DOBOGÓRA

Elsőként a férfi 100 méter pillangó döntőjében volt érdekelt magyar úszó, azonnal kettő is. A férfi 200 méteres pillangóúszásban az újdonsült Eb-győztes Milák Kristóf, és az 51.65 másodperces – legjobb idővel – a fináléba jutó Cseh László.

Milák Kristóf 4. lett a férfi 100 méteres pillangóúszás döntőjében
FORRÁS: MTI/EPA/PATRICK B. KRAEMER

A döntőben mindketten jól rajtoltak, majd a mezőnyben úsztak. Cseh László ötödik, Milák Kristóf hatodik helyen fordult 50 méternél. A táv második fele sem sikerült sokkal jobban, ígysajnos nem jött össze az érem egyik magyar úszónak sem.Milák 51.51-gyel a 4., Cseh 51.84-gyel a 8. helyen végzett. Az olasz Piero Codia 50.64-es Európa-bajnoki csúccsal győzött.

„Hát ez finoman szólva nem volt az igazi. Nem tudom, mi történt, jobbra számítottam,mert odafigyeltem mindenre. Láttam, hogy az olasz nagyon elment, őt biztosan nem tudtam volna beérni, de a 2-3. hely meglehetett volna. Összességében azért elégedett vagyok az Eb-vel, mert ilyen körülmények között úszni, amik itt uralkodtak, az nem volt egyszerű” – mondta Milák Kristóf.

Cseh László nem volt elégedett
FORRÁS: MTI/EPA/PATRICK B. KRÄMER

A második ötvenem és a célba érkezésem sem sikerültés éreztem, hogy a megindulásom nem jött össze. Így sikerült, innen kell ezt visszaraknom, de érzem még magamban az erőt” – árulta el Cseh László.

ÖTÖDIK A FÉRFI 4X100-AS VEGYESVÁLTÓ

A férfi 4×100-as vegyesváltó előfutamában a Balog Gábor, Horváth Dávid, Cseh László, Kozma Dominik összeállítású magyar staféta másodikként került be az esti döntőbe, ahol Bohus Richárd, Horváth Dávid, Milák Kristóf, Németh Nándor összeállításban áll a rajtkőhöz.

Bohus Richárd kezdett 100 méter háton, és a 3. helyen adta át a stafétát Horváth Dávidnak, aki 100 mell után a 8. pozícióba csúszott vissza. Milák Kristóf pillangója után 7. helyről kezdte a gyorszúszást Németh Nándor.Sajnos a dobogó nem jött össze, 5. lett a váltó.A britek hatalmas fölénnyel nyertek, megelőzve az oroszokat és a németeket. A magyarok ideje 3.34.24.

Bohus Richárd jól úszott
FOTÓ: MUDRA LÁSZLÓ – ORIGO

NEM PONTSZERZŐ A NŐI 4X100-AS VEGYESVÁLTÓ

A női 4×100-as vegyesváltó, a Hosszú Katinka, Sztankovics Anna, Szilágyi Liliána, Verrasztó Evelyn összeállítású négyes harmadik helyen (4:03.92) zárt a második előfutamban, összesítésben pedig a nyolcadik idővel kvalifikálta magát az esti döntőbe.

A fináléban Hosszú Katinka kezdett háton, sajnos csak a 8. helyen adta át a stafétát Sztankovics Annának,aki mellúszásban nem tudott javítani. A pillangót Szilágyi Liliána úszta, de maradt a 8. pozíció, ahogy a végén is: Verrasztó Evelyn 100 gyorsa sem javított a magyar csapat pozícióján. 4.04.58 az idő, az oroszok pedig tönkreverték a mezőnyt.

4×100 m vegyesváltó, Európa-bajnok:
Nagy-Britannia (Nicholas Pyle, Adam Peaty, James Guy, Duncan Scott) 3:30.44 perc
2. Oroszország 3:32.03
3. Németország 3:33.52
…5. MAGYARORSZÁG (Bohus Richárd, Horváth Dávid, Milák Kristóf, Németh Nándor) 3:34.24

3. Holly Hibbott (Nagy-Britannia) 4:05.01

Oroszország (Anasztaszija Feszikova, Julija Jefimova, Szvetlana Csimrova, Marija Kamenyeva) 3:54.22 perc